Interakcja tabletek antykoncepcyjnych z lekami stosowanymi miejscowo na skórze

Witam serdecznie! Wczoraj miałam mały wypadek, rozcięłam skórę na nodze, rana wymagała założenia szwów. Zabieg został wykonany w znieczuleniu miejscowym (około 5 zastrzyków). Stąd moje pytanie, czy znieczulenie to ma wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Dodam, że wczoraj przyjęłam 20-tą tabletkę z opakowania. I czy lek zalecony przez lekarza RIVANOL 0,1% roztwór, z którego mam robić okłady może wpłynąć na tabletki? Czy pomimo tego incydentu mogę zrobić siedmiodniową przerwę w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych? Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Obydwa wymienione specyfiki, stosowane miejscowo na skórze, nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Zwykle w interakcje z antykoncepcją wchodzą leki, które zażywamy doustnie, gdyż wpływają one na procesy metaboliczne w wątrobie i mogą powodować efektywne zmniejszenie poziomu hormonów we krwi. Dużą ostrożność trzeba też zachować w przypadku antybiotyków, które przez zakłócenie procesów trawienia w jelitach mogą dodatkowo zmniejszać wchłanialność substancji czynnych tabletek z przewodu pokarmowego. W Pani przypadku nie ma powodu do obaw. Jeśli mimo to będzie się Pani denerwować, to można w takim przypadku nie robić siedmiodniowej przerwy, tylko rozpocząć od razu nowe opakowanie. Wtedy nawet ewentualna interakcja nie wpłynie na skuteczność antykoncepcji. Choć tak jak napisałam, nie jest to konieczne w Pani przypadku.

Pozdrawiam serdecznie!