Interpretacja badań hormonalnych przy niedoczynności tarczycy

Witam, proszę o interpretację wyników. TSH 2.907 norma 0.35-5.5, FT 3 3.12 norma 2.3-4.2, FT 4 1.02 norma 0.89-1.76, ANTY-TG 47.5 norma max 40.0, ANTY-TPO 33.3 norma 0-60.00. Około 2 miesięcy temu zakończyłam branie tabletek na niedoczynność tarczycy. Usg około 2 miesięcy temu nie wykazało żadnych zmian oraz badanie u endokrynologa bez zmian.

Dzień dobry,

Ma Pani prawidłowe wyniki badań hormonalnych. Średnie TSH w grupie osób zdrowych w Pani grupie wiekowej wynosi około 1,5, ale jeśli się Pani dobrze czuje, to nie wymaga Pani leczenia. Jednak jeśli planuje Pani ciążę, to TSH należy obniżyć do wartości poniżej 2,5 (optymalnie 1-1,5). Z uwagi na nieco podwyższone miano antyTG proponuję monitorowanie czynności tarczycy i oznaczenie TSH za ok. 3 mies. lub wcześniej w razie pogorszenia samopoczucia, a w razie potrzeby (wzrost wartości TSH, wystąpienie objawów niedoczynności) zastosowanie leczenia pod kontrolą endokrynologa

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz