Interpretacja badań krzywej insulinowej i cukrowej

Proszę o interpretację badań krzywej insulinowej i cukrowej, 3 pkt, 75 g. Mam 36 lat, 175 cm, 105 kg. Glukoza: Glukoza na czczo 98 mg/dl Glukoza po 1 godz. 137 mg/dl Glukoza po 2 godz. 76 mg/dl Insulina: Insulina na czczo 8,13 µIU/ml Insulina 1h po obciążeniu 124,40 Insulina 2h po obciążeniu 28,48. Dodam, że badania wykonałam po tym jak wyszło mi TSH 5,99 i aTG 87,21, cholesterol 233 w tym LDL 136. Nie biorę żadnych leków. Nie mam dzieci, nie korzystam z antykoncepcji. Pozdrawiam Magda, Szczecin

Dzień dobry Pani Magdo,

Proszę skontaktować się z endokrynologiem, który zaleci Pani leczenie mające na celu poprawę jakości Pani życia. Glikemia jest prawidłowa, Wzrost insuliny po 1 h od testu jest zbyt wysoki w porównaniu do jej wyjściowego stężenia. TSH również za wysokie - ma Pani najprawdopodobniej niedoczynność tarczycy (subkliniczną lub kliniczną) Proszę jeszcze oznaczyć fT3 i fT4, ew. antyTPO. Po zastosowaniu lewotyroksyny poprawią się również parametry lipidowe (cholesterol może być wyższy u osób z niedoczynnością tarczycy i często po wyrównaniu hormonalnym wraca do normy. Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wśród osób zdrowych wynosi ok. 1,5. Proszę znaleźć dobrego lekarza, który otoczy Panią właściwą opieką.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz