Interpretacja badań RTG klatki piersiowej PA - co oznaczają wyniki?

Prawa kopuła przepony i kat zatarty. Lewa kopuła i lewy kat p-ż wolny. Wolny płyn w prawej jamie opłucnej i w szczelinie międzypłatowej. Drobnoplamiste zacienienia w dolnym prawym polu płucnym o charakterze zapalnym. Akcentacja rysunku naczyniowo-oskrzelowego wnęk. Sylwetka serca rtg w granicach normy. Są to badania mojej mamy. Ma 50 lat.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wszystkie opisane zmiany okolicy wnęki prawego płuca przemawiają za toczącym się tam stanem zapalnym. Rozpoznanie etiologii stanu zapalnego nie jest jednak możliwe wyłącznie na podstawie powyższego opisu zdjęcia rentgenowskiego.

Przedstawiony opis najbardziej odpowiada obrazowi zapalenia płuc, choć właściwe rozpoznanie może postawić jedynie lekarz zlecający badanie. Niezbędne jest bowiem przełożenie wyniku badania na stan kliniczny pacjentki. Konieczne jest zatem dokładne zebranie wywiadu z mamą i dokładne przeprowadzenie badania lekarskiego.

Z tego też względu zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, który ustali etiologię zmian płucnych i wdroży odpowiednie leczenie.

Na wizytę niezbędne jest przyniesienie wyniku badania RTG.

Pozdrawiam