Interpretacja badań serologicznych

Witam, mam pytanie. Moje wyniki z toksoplazmozy wyszły następująco: IgM ujemne, a IgG 3127 ze strzałką wzrostową. Co to oznacza, czy jestem zarażona toksoplazmozą? Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Podwyższony poziom przeciwciał IgG świadczy o przebytej przez Panią w przeszłości tokspolazmozie. Choroba ta u osób dorosłych z prawidłową odpornością przebiega bezobjawowo i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Przeciwciała IgG pojawiają się po kilku tygodniach od zakażenia i utrzymują się we krwi przez wiele lat (niekiedy do końca życia). Stanowią one zabezpieczenie przed kolejną infekcją. Na czynną infekcję toksoplamatyczną (niebezpieczną dla rozwijającego się płodu) wskazuje wysokie miano przeciwciał IgM, a to jest u Pani ujemne (prawidłowe). Niestety, nie Podała Pani powodu wykonania badań serologicznych. Jeżeli jest Pani w ciąży lub w okresie jej planowania, wskazane byłoby jedynie oznaczenie awidności przeciwciał IgG. Badanie to określi przybliżony czas, w którym doszło do zakażenia.