Interpretacja badania echo serca

Opis badania echo serca: Powiększona prawa komora i oba przedsionki. Przerost lewej komory. Odcinkowych zaburzeń kurczliwości nie stwierdza się. Zwłóknienia w zastawce aortalnej. Śladowa niedomykalność mitralna. Czynność pozostałych zastawek prawidłowa. Upośledzona relaksacja lewej komory. Średnica dużych pni naczyniowych prawidłowa. Osierdzie bez zmian ef-66%.

Witam! W badaniu uwidoczniono zmiany strukturalne pod postacią powiększenia prawej komory i obu przedsionków oraz przerost mięśnia komory lewej. Frakcja wyrzutowa lewej komory - prawidłowa - nie wskazująca na niewydolność serca. Brak odcinkowych zaburzeń funkcji skurczowej jednak opisano upośledzoną funkcję rozkurczową lewej komory. Drobne zmiany zastawkowe nie są powodem do niepokoju. Opisane odchylenia mogą świadczyć o chorobie organicznej serca - np. kardiomiopatii. Nie wiedząc jednak nic więcej o pacjencie nie mogę podjąć się pełnej interpretacji badania. Pozdrawiam