Interpretacja badania kręgosłupa u 45-latka

Dzień dobry ,proszę o interpretację: Osłabieny obraz t2-L 3/3, L 3/4, L4/5 i L5/S1 obiżka wysokości krązków - zmiany dehydr. i degener. Paramedialne wypukliny tu i tam oraz ucisk worka oponowego itd itp. i zachyłki boczne kanału i coś tam . Rdzeń -o.k. Proszę o odpowiedź, pisałem skrótem bo wiem, że Pan i tak wie o co chodzi.Pozdrawiam, Wojtek l.45.

W medycynie podstawową zasadą jest dokładna znajomość objawów i badanie pacjenta.
Bardzo ważny jest wywiad chorobowy; charakterystyka objawów; kolejność występowania, lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, objawy towarzyszące itp itd…
Ważny jest wiek pacjenta, inne choroby, przebyte choroby, przyjmowane leki itd.

Wynik każdego badania dodatkowego interpretuje się w kontekście stanu klinicznego pacjenta.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne