Interpretacja badania rezonansu magnetycznego głowy

Jak zinterpretować wynik badania rezonansu magnetycznego głowy ? Chciałabym poprosić o zinterpretowanie wyniku rezonansu magnetycznego głowy, czy mam czego się obawiać? Wynik brzmi: Badanie wykonano w sekwencjach SE , TSE uzyskując obrazy T1 , T2 , flair w projekcjach czołowych , strzałkowych , poprzecznych. W istocie białej przy rogach tylnych komór bocznych drobne linijne ogniska hyperintensywne w Flair - zmiany demielinizacyjne ?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Na wstepie muszę zaznaczyć, że wynik takiego badania musi być interpretowany łącznie z objawami klinicznymi i badaniem przedmiotowym pacjenta, dlatego optymalnie byłoby zgłosić się do neurologa. Drobne ogniska demielinizacji (czyli ogniskowego uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów) o ile nie ma odchyleń w badaniu neurologicznym nie są powodem do niepokoju. Ponadto ogniska uwidocznione w rezonansie nie muszą być zmianami demielinizacyjnymi, lecz drobnymi ogniskami naczyniopochodnymi, które pojawiają się u każdego człowieka wraz z wiekiem

To zmiany niespecyficzne, niewielkie. Zmiany demielinizacyjne moga wystę[pować w przebiegu procesów zapalnych, chorób naczyniowych czy demielinizcji w przebiegu SM, jak i wielu innych schorzeń
Zależy od rozległości i nasilenia zmian, ogólnego stanu Pacjenta.
NIGDY NIE LECZY SIĘ WYNIKÓW MRI !
Konieczna interpretacja wyniku w odniesieniu do konkretnego Pacjenta, zgłaszanych dolegliwości i wyniku badania neurologicznego, pełnego wywiadu chorobowego
Ważne też inne obciążenia: wiek, nadciśnienie, choroby serca

Witam serdecznie,
powyższego badania nie da się zinterpretować bez znajmości wywiadu i stanu neurologicznego pacjenta
badanie NMR jest jedynie badaniem dodatkowym i opisane nieprawidłowości powinny być ocenione przez kierującego na badanie neurologa/innego specjalistę w tej dziedzinie
pozdrawiam
mgj