Interpretacja badania szpiku kostnego

Witam, moja mama ma chory szpik. Czy mogę się dowiedzieć, co ma za chorobę? Układ czerwonokrwinkowy: pro - 2,0%, normo - zasadochł.10,8%, normo - 0,4%, megalo wielobarw. - 9,6%, normo -1,2%, megalo kwasochł. - 4,8%, normo - razem 28,8%. Układ białokrwinkowy: mieloblasty neutro -1,6%, promielocyty neutro - 7,6%, mielocyty neutro -10,8%, eoz - 0,4%, metamielocyty neutro -18,4%, eoz - 4,4%, pałeczkowate neutro - 14,0%, podzielne neutro - 6,4%, eoz 0,8%, razem 64,4%, Układ płytkotwórczy: megakarioblastry, promegakariocyty, megakariocyty - 0,8, razem - 0,8. Układ chłonny: limfoblastry, prolimfocyty, limfocyty - 4,8%, plazmoblastry, plazmocyty, immunoblasty razem - 4,8%. Układ siateczkowy niezróżnicowany - siateczki właściwe 1,2%, promonocyty, monocyty, makrofagi tuczne - razem 1,2. Krew obwodowa: blastry, promielocyty, mielocyty, metamielocyty pałeczkowate - 12%, podzielne - 36%, bazofilie - 1%, eozynofilie - 4%, prolimfocyty, limfocyty - 42%, monocyty - 5%. Plazmocyty - opis:anizocytoza, poikilocytoza, spotkano duże komórki limfatyczne o jasnoniebieskiej cytoplazmie, mające morfologię komórek odczytowych. Wygląd szpiku w preparatach mikroskopowych: Z nakłucia z talerza kości biodrowej wyaspirowano liczne grudki szpiku kostnego. Mikroskopowo obraz szpiku jest obfitykomórkowo. W układzie czerwonokrwinkowym erytropoeza przebiega zasadniczo torem normoblastycznym. Miejscowo spotkać można skupienia dojrzałych erytroblastów zasado- i polichromatofilnych. Dojrzewanie zahamowane. Pojedyncze formy megaloidalne. Granulopoeza nie wykazuje zmian dysplastycznych,zwiększona jest ilość form kwasochłonnych. Liczba megakariocytów jest nieznacznie zwiększona, czynność płytkotwórcza w części z nich zahamowana. W przeglądanych preparatach nie spotkano obszrów o cechach rozrostu lub nacieków. Chciałabym bardzo już wiedzieć, żeby móc jej pomóc. Jak ją pocieszyć. Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki badań najlepiej jest interpretować w odniesieniu do pacjenta, tzn. wieku,  jego stanu klinicznego, dolegliwości, a także wyników pozostałych badań (morfologia krwi). Szkoda, że nie napisała Pani z jakich powodów lekarz zalecił badanie szpiku kostnego.

W nadesłanym wyniku nie ma istotnych patologii. Formy megaloidalne oraz anizocytoza i poikilocytoza w układzie czerwnonkrwinkowym mogą wskazywać na niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego (anemia?). Zwiększona liczba granulocytów kwasochłonnych może mieć związek z np. alergią, infekcją lub chorobami z kręgu reumatycznych.
W każdym razie Mama na pewno nie ma białaczki.

Dalsze postepowanie będzie leżało w gestii lekarza, który prowadzi Mamę i zna szczegóły problemu, z jakim boryka się Mama.

Pozdrawiam serdecznie