Interpretacja badania TK kręgosłupa L-S bez kontrastu

Witam, mam 43 lata i jestem kobietą. Od pół roku odczuwam silne bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Ból przechodzi na lewa nogę. Miałam robioną tomografię komputerową, w której wyszło: Badaniem objęto przestrzenie międzykręgowe L1-S1 w opcji spiralnej, warstwami grubości 1,25 mm z wtórnymi rekonstrukcjami wielopłaszczyznowymi i objętościowymi. Na poziomie przestrzeni międzykręgowej L3-L4 bez widocznej patologii. Na poziomie L4-L5 cechy uogólnionego przemieszczenia krążka w kierunku kanału, o cechach protruzji z uciskiem na worek oponowy. Na poziomie L4-L5 cechy centralnej przepukliny jądra miażdżystego, z dyskretną przewagą strony lewej, z uciskiem struktur wewnątrzkanałowych. Cechy dyscogennej stenozy kanału na tym poziomie. Drobne zwapnienie w krążku na tym poziomie. Dziobiaste wyrośla kostne na zarysach krawędzi przednio-bocznych trzonów oraz w stawach międzykręgowych, o cechach zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych. Chciałabym dowiedzieć się, jakie możliwe dalsze leczenie.

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Na pewno powinna Pani udać się na konsultację do lekarza neurologa oraz neurochirurga. Przyczyną Pani bólu, na podstawie analizy wyniku tomografii, jest ucisk krążka międzykręgowego na poziomie L4-L5. W przypadku dyskopatii możliwe są dwie podstawowe metody postępowania leczniczego - zachowawcze i operacyjne. Podstawą jest leczenie zachowawcze, czyli nieoperacyjne. Do metod takiego leczenia zaliczamy specjalne ćwiczenia, masaże, działanie ciepłem lub zimnem oraz leczenie lekami przeciwbólowo-przeciwzapalnymi. Leczenie operacyjne dysku jest ostatecznością. Powinno się je rozważyć, jeśli leczenie zachowawcze nie pomaga albo jeśli uszkodzenie nerwów spowodowane dyskiem, jest bardzo poważne. Rozpoznanie takie stawia się na podstawie obecności charakterystycznych cech uszkodzenia nerwu, jakimi są osłabienie mięśni, osłabienie czucia lub problemy z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych. W takiej sytuacji docelową jest konsultacja u lekarza neurochirurga.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty