Interpretacja biopsji: metaplazja apokrynowa

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji poniższego wyniki biopsji cienkoigłowej piersi:"Bezpostaciowe masy białkowe, elementy morfologiczne krwi oraz grupy normotypowych komórek nabłonkowych z cechami metaplazji apokrynowej". Nadmieniam, iż moją przypadłością jest mastopatia torbielowata, objawiająca się ogromem ilości torbieli w obu piersiach, często łączących się ze sobą w większe nawet kilkucentymetrowe, przedzielone wąską ścianą. Badania homonalne w normie. Terapia preparatem nie przyniosła efektów. Beata, 37 lat.

Redakcja abcZdrowie

Wynik biopsji piersi wskazuje na łagodny charakter zmian. Komórki nabłonkowe są prawidłowe. Metaplazja apokrynowa obok torbieli, włókniaków należy do łagodnych zmian, które nie wiążą się ze wzrostem ryzyka rozwoju raka piersi lub to ryzyko jest minimalne. Ważna jest stała obserwacja zmian, samokontrole piersi 1 raz w miesiącu (po miesiączce), okresowe badania kontrolne (prawdopodobnie usg) i okresowe kontrole u lekarza. Proszę zgłosić się z wynikiem do ginekologa, gdyż ważne jest zebranie dokładnego wywiadu.