Interpretacja cytologii w oparciu o badania HPV

Witam serdecznie, rok temu dokonałam usunięcia wlokniaka z jamy ustnej,histopatologia wskazała, iż zmiana jest podobna do klycine konczystych i wskazuje na ewentualne zarażenia HPV, dzisiaj rok po zdarzeniu stwierdzono u mnie zarażenia HPV 16 i wirusami HPV wysokiego ryzyka ( genotypy od 31 do 68)rok temu wymrazana nadzerka, w tym roku Cytologia wynik a1i b1 ,w rozmazie erytrocyty.Planuje wykonanie koloposkopii. Proszę o interpretacje wyników badan cytologii w oparciu o badania HPV. Dziękuje
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wynik cytologiczne badania A1B1 jest bardzo dobry ponieważ rozmaz jest odpowiedni do oceny i mieści się w granicach normy. Niestety w chwili obecnej nie ma na rynku leków anty-wirusowych do leczenia zakażenia wirusami HPV. Należy pamiętać o tym, że zakażenie wirusami HPV często przebiega bezobjawowo. tak więc nie można w sposób całkowicie pewny stwierdzić czy dana osoba jest zdrowa .Jedyną, efektywną w 100% metodą uniknięcia zakażenia wirusem HPV jest unikanie kontaktów seksualnych z osobami zakażonymi . Kobiety powinny prosić swoich lekarzy o regularne wykonywanie cytologii (test Pap), a następnie rozmawiać o wynikach tych badań. W większości przypadków zakażenie wirusami HPV ustępuje samoistnie, ale w przypadkach zakażeń wirusami HPV wysokiego ryzyka może dojść do rozwoju raka szyjki macicy. Zmiany w obrębie szyjki macicy powstałe z nieprawidłowych komórek na skutek zakażenia wirusem HPV są opisywane jako śródnabłonkowa zmiana nowotworowa (CIN). W zależności od typu wirusa HPV przebieg zakażenia prowadzący do rozwoju raka szyjki macicy może być różny.