Interpretacja gastroskopii i USG brzucha

Gastroskopia -na ścianie przedniej opuszki XII-cy wrzód o śr.15mm o dnie pokrytym włóknikiem. USG - wątroba jednolita hyperechogeniczna niepowiększona .Co to może znaczyć czy jest zagrożenie nowotworowe ?

Wynik nie wskazuje na stan nowotworowy ani w zakresie dwunastnicy (tam nowotwory praktycznie nie występują) ani w zakresie wątroby. Wątroba hyperechogeniczna to z reguły wątroba stłuszczeniowa lub zwłókniała - najczęściej taki stan związany jest z wiekiem i/lub dietą - nic niepokojącego. Trzeba włączyć odpowiednie leczenie wrzodu dwunastnicy, a zapewne taki wrzód skutecznie zostanie uleczony. Leczeniem najlepiej powinien zająć się gastroenterolog. Leczenie około 2-3 miesiące z kontrolą gastroskopową.