Interpretacja opisu badania MR kręgosłupa lędźwiowego

Boli mnie w nocy w krzyżu, przeszkadza mi to w normalnym śnie. Mam problemy z odwracaniem się na boki i wstawaniem z łóżka. Zrobiłam prywatnie rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wynik badania, którego nie rozumiem: Na poziomie L5/S1 widoczna jest niewielka pośrodkowa, szerokopodstawna wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego nieznacznie uciskająca worek oponowy. Krążek międzykręgowy L5/S1 wykazuje obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zal. odpowiadające zwyrodnieniu odwodnieniu (dehydratacja). Ponadto na poziomie L5/S1 stwierdza się obecność obustronnej spondyliozy części międzystawowej łuku kręgu L5, ale bez kręgozmyku. W kanale krzyżowym na poziomie segmentu S2 po stronie prawej widoczna drobna torbiel korzeniowa wielkości 1,2 cm. Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym bez zmian. Co to znaczy? Co mam robić dalej?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

W badaniu stwierdzono zmiany, które warto skonsultować ze specjalistą. Opisane dolegliwości bólowe mają jak najbardziej przyczynę w obecnych zmianach kręgosłupa. Warto udać się na wizytę lekarską, gdyż prawdopodobnie niezbędne będzie odpowiednie leczenie. Rodzaj leczenia uzależniony jest od nasilenia zmian i decyzję o tym czy leczenie powinno być farmakologiczne, fizykoterapię lub zabieg operacyjny podejmuje specjalista. Uważam, że z wynikiem badania powinna udać się Pani do neurochirurga lub ewentualnie ortopedy.

Pozdrawiam!