Interpretacja rozmazu krwi u chorega na białaczkę imfoblastycznej

Moje dziecko jest w trakcie leczenia białaczki ostrej limfoblastycznej, kończymy 2 protokół leczenia - przed nami cyklofosfamid i arc. dzisiaj kontrolowałam mu morfologię, aby sprawdzić czy nadaje się na cykl - niestety zbyt mała ilość leukocytów - tylko 1,1. Zaniepokoił mnie w rozmazie wzrost lymph 87,0 %, neutrofile tylko 0,1tys. martwią mnie te lymfocyty, bo do tej pory były raczej w normie. Dodam, że niedawno syn brał neupogen. Proszę o wytłumaczenie obrazu krwinek białych w rozmazie krwi u chorego z białaczką.

Witam serdecznie! Tak naprawdę aby odpowiedzieć na to pytanie konieczna byłaby dogłębna znajomość historii choroby dziecka, czyli kiedy chorobę rozpoznano, jakie były pierwsze wyniki, jaki jest rozpoznany podtyp białaczki, jak przebiegało leczenie indukujące oraz I konsolidacja, łącznie z tym kiedy I konsolidacja została zakończona. Spadki morfologii krwi towarzyszą temu leczeniu, natomiast trudno stwierdzić dokładną przyczynę takich wyników nie wiedząc jak wyglądało ostatnie badanie i kiedy była ostatnia dawka leczenia. Poza tym w takich sytuacjach staramy się zawsze obejrzeć naocznie rozmazy krwi - nie tylko wynik z automatu, no i przed rozpoczęciem II konsolidacji zazwyczaj wykonuje się badanie szpiku kostnego, aby potwierdzić utrzymywanie się remisji, co pozwoli także na wyjaśnienie przyczyn granulocytopenii. Wydaje mi się, że powinna Pani przede wszystkim porozmawiać z lekarzem prowadzącym dziecko, lekarz prowadzący zazwyczaj jest świetnie zaznajomiony z przebiegiem choroby u pacjenta i może wyjaśnić skąd taki wynik. Rozwianie wątpliwości ma niezwykle duże znaczenie w procesie leczenia chorego. Pozdrawiam serdecznie