Interpretacja rozpoznania patomorfologicznego

Co oznacza rozpoznanie patomorfologiczne: Fragmenty endometrium w stanie zapalnym, ogniskowo z cechami wydzielania, bez przekształcenia doczesnowego?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam!
Rozpoznanie oznacza, iż we fragmencie endometrium pobranym do badania patomorfologicznego toczy się stan zapalny - infekcja, najprawdopodobniej o podłożu bakteryjnym. Cechy wydzielania to pojawiające się w drugiej fazie cyklu zmiany rozrostowe przygotowujące błonę macicy do ewentualnego przyjęcia zarodka. Są to zmiany fizjologiczne. Brak przekształcenia doczesnowego to brak zmian błony śluzowej macicy typowych dla ciąży.