Interpretacja testu hamowania kortyzolu małą dawką deksametazonu

Proszę o interpretacje testu hamowania kortyzolu małą dawką deksametazonu. Wynik 2,2mikrogr/dl.Norma1,8. Test robiłem,bo w badaniu kortyzol poranny wyszedł mi24,2(norma 19,4). Badanie kortyzolu ze śliny również potwierdziło podniesiony kortyzol przy czym przekroczenie było najmniejsze rano (o 15%,a największe przed snem(o 80%).Jaka jest dalsza procedura diagnostyczna?Przyjmuje leki Lamotrygina 200 mg/d i Escitalopram 5 mg/d.Mam zaburzenia osobowości i nieokreślone zaburzenia afektywne.Mam 31 lat

Dzień dobry,

Przyjmuje Pan escitalopram, który jest lekiem antydepresyjnym. W przebiegu depresji może dochodzić do hiperkortyzolemii. Wynik testu należy interpretować w zależności od obrazu klinicznego. Jest kilka "szkół" w endokrynologii. Według niektórych autorytetów kortyzol w teście hamowania z mig dexamethazonem powinien hamować się < 1,8, inne podają < 5, a jeszcze inne mówią, że wynik < 3 ug/dl, będący "wypośrodkowaniem" wcześniejszych norm jest wynikiem prawidłowym. Proszę przedyskutować ze swoim endokrynologiem problem, a w razie potrzeby zawsze można wykonać test hamowania z 2 mg Dexamethazonu, warto również oznaczyć stężenie kortyzolu w profilu dobowym z krwi i oznaczenie o północy. Jeśli nie oznaczał Pan ACTH, to powinien Pan wykonać to badanie - oznaczenie z krwi żylnej rano na czczo lub w profilu dobowym. Jeśli nie ma Pan klinicznych cech zespołu Cushinga, to przedstawione przez Pana problemy hormonalne mogą wynikać z zaburzeń na które Pan cierpi, m.in. z zaburzeń depresyjnych.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz