Interpretacja testu PAPP-A

Dostałam wynik testu PAPP-A i jestem załamana... niestety nie do końca orientuję się, co oznaczają poszczególne parametry, proszę więc o pomoc... PAPP-A -358,98 (paracentyl 25-50) - wolne beta-hCG - 159,78 (paracentyl >95 - NT- 2,1. Ryzyko urodzenia dziecka z Zespołem Downa 1:100. Proszę mi powiedzieć, czy powinnam się martwić? Dodam jeszcze, że mam 25 lat, jest to moja pierwsza ciąża, ani w mojej, ani w mojego męża rodzinie nigdy nie było żadnych chorób tego typu. Nie rozumiem tego badania, nawet jak urodzę zdrowe dziecko, to dlaczego te wyniki są takie, a nie inne, dlaczego ryzyko jest podwyższone?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani z jakiego powodu zostało wykonane badanie. Bardzo często młode kobiety, bez obciążeń, wykonują rutynowo to badanie, chcąc się upewnić, czy dziecko jest zdrowe. Warto podkreślić, iż wartość tego badania jest znacznie przeceniana.

Po pierwsze, obliczeń dokonuje program statystyczny, a statystyka jest zawsze tylko statystyką. Tym bardziej, że na wynik badania może wpłynąć wiele czynników np. nieprawidłowy transport próbki krwi, czy błędy laboratoryjne. Warto również podkreślić, iż jest to badanie wykonywane na szeroką skalę na Zachodzie, w związku z czym, program statystyczny oblicza normy dla kobiet, na których tam prowadzono badania, kobiet różnych nacji, a w Polsce nie prowadzono takich badań, pracuje się więc na tym samym programie statystycznym.

Według Pani opisu, NT było w normie, proszę więc udać się do doświadczonego ultrasonografisty, aby zbadał dodatkowe parametry w badaniu usg i ocenił ryzyko. W mojej opinii, badanie USG ma większą wartość, jeżeli jest wykonywane przez kompetentnego lekarza. Oczywiście, może Pani podjąć decyzję o wykonaniu amniopunkcji, czyli pobraniu płynu owodniowego, które rozstrzygnie, czy dziecko jest obciążone zespołem Downa, aczkolwiek badanie to niesie ze sobą ryzyko straty ciąży (około 1%) i ostateczna decyzja należy do Pani.