Interpretacja TK po operacji raka zgięcia esiczo-odbytniczym

Proszę o interpretację TK po operacji rak zagięcia esiczo-odbytn (2 m-ce temu). W okolicy okołoaortalnej, po stronie lewej tuż przed rozwidleniem widoczny węzeł chłonny 17x8 mm, w TK przed operacją nie był widoczny. Wewnątrzotrzewnowe węzły chłonne niepowiększone. Ocenione części jelita grubego w TK zmian nie wykazują. Jelito grube nie uległo zakontrastowaniu, co utrudnia ocenę światła. Dyskretne pogrubienie ściany na pograniczu esiczo-odbytn. najpewniej w miejscu wykonanego zespolenia.

Powiększony węzeł może być następstwem zabiegu - stan zapalny rozwijający się w jakiejkolwiek okolicy ciała poddanej leczeniu chirurgicznemu, może spowodować odczynowe powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Niestety może to też być przerzut raka - ciężko to stwierdzić bez informacji o stopniu zaawansowania guza jelita grubego przed operacją ani o tym jaki był ostatecznie wynik histopatologiczny. Stawiałbym jednak na zmiany odczynowe. Pacjentka na pewno była/będzie skonsultowana pod kątem ewentualnej kwalifikacji do chemioterapii.