Interpretacja tomografii komputerowej

Mam 17 lat, przez ponad 3 lata czynnie grałam w siatkówkę. Ponad 4 miesiące temu zaczęłam odczuwać silny ból w dole pleców. Stało się to na treningu. Po wizytach u kilku lekarzy, zostałam wreszcie skierowana na tomografię komputerową. Wyniki badania diagnostycznego to: niewielka tylna protruzja krążków m/k L3/4 i L4/5 z modelowaniem worka oponowego, poza tym wysokość trzonów kręgów i krążków m/k zachowana. Spłycona lordoza, dyskretne lewoboczne wygięcie osi ze szczytem na poziomie L3 i rotacją trzonów w lewo. Uprzejmie proszę o interpretację i leczenie w związku z tymi dolegliwościami (ból najmocniejszy pojawia się najczęściej podczas gwałtownych ruchów, dłuższego stania w jednym miejscu, podczas miesiączki, dłuższego siedzenia, być może w nieodpowiedniej pozycji, po czym nie mogę się np. położyć na plecach, czasami trudności ze schylaniem, któremu towarzyszy "rwący ból". Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z przedstawionego przez Panią opisu badania tomografii komputerowej płyną następujące wnioski: na skutek zmian w krążkach międzykręgowych (potocznie zwanych dyskami) dochodzi u Pani do ich wpuklania się do kanału kręgowego kręgosłupa. W kanale (w worku oponowym) znajdują się nerwy, których ucisk jest najprawdopodobniej odpowiedzialny za zgłaszane przez Panią dolegliwości. Opisano ponadto skrzywienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Zapewne konieczna będzie rehabilitacja, która ze względu na niewielki stopień zaawansowania zmian w kręgosłupie powinna przynieść znaczną poprawę. Gdy mimo postępowania zachowawczego objawy utrzymują się bądź dochodzi do ich progresji, rozważane jest leczenie operacyjne. Powinna Pani zgłosić się do lekarza (ortopedy bądź neurologa), który zaleci odpowiednią dla Pani formę leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.