Interpretacja tomografii komputerowej jamy brzusznej

Witam, wczoraj byłam na tomografii komputerowej i chciałabym skonsultować wyniki badań. Otrzymałam już skierowanie od lekarza rodzinnego na oddział chirurgiczny. Co można wyczytać z tego wyniku i czy należy się bać? Badanie z podaniem środka cieniującego, czterofazowe. W śródbrzuszu, przyśrodkowo po stronie lewej, dwie zmiany ogniskowe wielkości ok. 30mm każda, położone obok siebie pomiędzy trzonem trzustki a początkowym odcinkiem jelita czczego, ku tyłowi od tętnicy krezkowej górnej, o policyklicznych zarysach, ulegające wzmocnieniu kontrastowemu jedynie na obwodzie, z rozległymi hypodensyjnymi obszarami rozpadu w centrum? Zmiana położona bardziej przyśrodkowo bezpośrednio styka się z głową trzustki-powiększone węzły chłonne z rozpadem? Ponadto w okolicy tych zmian kilka węzłów chłonnych wielkości do 14mm, niektóre ulegające podobnemu wzmocnieniu kontrastowemu jedynie na obwodzie, węzły chłonne widoczne także okołoaortalnie, wielkości do 12mm, pojedynczy w śródbrzuszu lewym na poziomie podziału aorty, wielkości 15mm. Trzustka, poza opisanym wyżej fragmentem głowy, wielkości w granicach normy, o ostrych zarysach, jednorodnej gęstości; przewód trzustkowy nieposzerzony. Wątroba nieco powiększona, prawidłowej gęstości, z trzema hypodensyjnymi zmianami ogniskowymi ulegającymi słabszemu w porównaniu z pozostałym miąższem wątroby wzmocnienie kontrastowemu: w segmencie 8 wielkości 13 i 12 mm oraz w segmencie 7, wielkości 7mm-meta? Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych złogów. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Nerki położone typowo, prawidłowej struktury, bez uwapnionych złogów i cech zastoju, mocz cieniujący wydzielają prawidłowo. Nadnercza bez zmian.

Niestety, ale obraz tomografii komputerowej jamy brzusznej budzi sporo niepokoju. Sugeruje występowanie nowotworu w zakresie jamy brzusznej, ale bez uchwytnego ogniska pierwotnego. Występujące duże zmiany guzowate w zakresie śródbrzusza mają raczej charakter rozpadających się węzłów chłonnych przerzutowych. Zmiany guzkowe w zakresie wątroby także sugerują występowanie ognisk przerzutu nowotworu. Być może zmiana wychodzi z głowy trzustki (sformułowanie: zmiana położona bardziej przyśrodkowo bezpośrednio styka się z głową trzustki), a być może z przewodu pokarmowego dlatego należałoby celem pogłębienia diagnostyki wykonać badania obrazowe czyli gastroskopię (ocena przełyku, żołądka, dwunastnicy) i ewentualnie kolonoskopię (ocena jelita grubego). Dalsze decyzje muszą być podjęte już w zakresie oddziału chirurgii ogólnej. Być może na oddziale zostanie od razu podjęta decyzja o laparotomii (otwarciu jamy brzusznej) zwiadowczej w czasie, której ostatecznie wyjaśni się czym są zmiany guzowate, skąd pochodzą i wykona się ostateczną operację.