Interpretacja TSH, TGBa i TPO

Witam prosze o interpretację moich wyników TSH 4.000 TGBa 218 TPO 5,79 LEKARZ MA DŁUGA KOLEJKĘ aSIA
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dodatnie miano przeciwciał anty-TPO (przeciwko peroksydazie tarczycowej) jest dowodem na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), które w przeważającej części przypadków prowadzi do niedoczynności tarczycy, jawnej lub utajonej. Przeciwciała anty-TG (przeciwko tyreoglobulinie) są mniej swoiste i mogą występować również u ludzi zupełnie zdrowych. Z punktu widzenia ekonomicznego wystarczające jest oznaczenie anty-TPO. O chorobie Hashimoto (w sensie klinicznym) mówimy wówczas, gdy podwyższonemu mianu przeciwciał anty-TPO towarzyszy temu niedoczynność tarczycy (TSH>3,5 oraz kliniczne cechy hipotyreozy: nadmierna senność, apatia, wzrost masy ciała, obrzęk twarzy, suchość skóry, uczucie stałego zimna, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania polegające na wydłużeniu cykli i/lub wydłużeniu krwawienia miesięcznego). W postaciach utajonych te objawy nie występują, lub mają minimalne nasilenie.