Interpretacja usg tarczycy

Mam 45 lat, mężczyzna, zacząłem leczenie E***. Dziś miałem usg. Następna wizyta u endokrynologa za dwa miesiące. Czy mam przyspieszyć wizytę? Proszę o radę. Płat prawy o wym. 10 x 12 x 30 mm, płat lewy o wym. 10 x 12 x 33 mm, cieśń 3 mm miąższ tarczycy niejednorodny ze zwłóknieniami i plamistymi hypoechogenicznymi ogniskami. TSH

3-cia generacja > 100,0000 ulU/mL, min. 0,35, maks. 4,94.

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jak zapewne został Pan poinformowany przed rozpoczęciem leczenia, choruje Pan na niedoczynność tarczycy. Z opisu badania ultrasonograficznego wynika, że gruczoł jest mały, o niejednorodnej strukturze. Świadczy to najprawdopodobniej o tym, że przyczyną niedoczynności tarczycy jest jej przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie - tzw. choroba Hashimoto. Aby rozpoznanie było pewne, konieczne jest jednak oznaczenie obecności we krwi specyficznych dla tej choroby przeciwciał, które z pewnością będzie Pan miał zlecone przez endokrynologa.

Leczenie choroby polega na suplementacji brakujących hormonów tarczycy. Wynik badania USG nie zmienia tego postępowania. Dlatego nadal powinien Pan przyjmować leki. Myślę, że nie ma konieczności przyspieszania wizyty u endokrynologa. Za pewien czas radziłabym jednak wybrać się do lekarza rodzinnego, który zbada Pana, zleci oznaczenie TSH (badanie to może Pan oczywiście wykonać również prywatnie, a do lekarza zgłosić się już z wynikiem), i oceni czy dawka przyjmowanych przez Pana hormonów jest odpowiednia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.