Interpretacja wyników badań 6-latki.
Witam. Bardzo proszę o poradę. 14.01.2010 wykonałam córce rutynowe badania krwi po grudniowym (14.12.2009) zapaleniu krtani. Od tego czasu jeździmy od lekarza do lekarza, bo kaszel z małymi przerwami utrzymuje się do dzisiaj. Córka jest pod stała opieka alergologa. Osłuchowo była „czysta”. Morfologia STYCZNIOWA wyglądała tak: WBC -7,0 [10 do 3/UL] Norma 4,5-13,0 RBC - 4,97 [10 do 6/ul] N 4,3-5,5 HGB -13,4 [g/dl] N 10,9-14,2 HCT - 41,3 [10 do3/ul] N34,0-41,0 MCV - 83 [fl] N 76,0-90,0 MCHC - 32,6 [g/dl] N 32,4-36,8 , MCH - 27,1 [pg] N 25,0-30,5, RDW-CV - 14 [%] PLT - 402 [10do3/ul] N 130-350,0 (!!!) PDW -14,5 [fl], MPV - 8,7 [fl] N 7,5-11,5, PCT - 0,350 [fl]. ROZMAZ wart. b. NEUT - 2,10 [10do3/ul] N 1,5-7,5 %, NEUT - 29,9 [%] N 35,0-55 (!) wart. b. LYMPH -3,63 [10do 3/ul] N 1,5-8,0 %, LYMPH - 51,7 [%] N 40-60 wart. b. MONO - 0,25 [10do3/ul] N 0,3-2,0 (!) %, MONO - 3,5 [%] N 2,0-7,0 wart. b. EO - 0,97 [10do3/ul] N 0,1-0,6 (!) %, EO - 13,8 [%] N 1,0-5,0 (!!!) wart. b. BASO - 0,08 [10do3/ul] N 0,015-0,06 (!) %, BASO - 1,1 [%] N 0,00-1,0 (!) wart. b ALY - 0,04 [10 DO 3/ul] N 0,0-0,2 %, ALY - 0,6 [%] N 0,0-2,5 wart. b. LIC - 0,03 [10do3 /ul] N 0,0-0,2 %, LIC - 0,4 [%] N 00,-2,5 OB- 15 ROZMAZ RĘCZNY SEGMENTY 28 [%] (!) EOZYNOFILE 11 [%] (!!!) BAZOFILE 1 [%] LIMFOCYTY 58 [%] (!) MONOCYTY 2 [%] (!). Ponadto córka miała wykonywaną analizę moczu i tak: barwa – żółta, przejrzystość – KLAROWNY, pH – 6,7, ciężar właściwy 1,020 N1,015-1,025, białko – nieobecne, glukoza – nie wykryto, bilirubina – nieobecna, urobilinogen – prawidłowy, ciała ketonowe – nieobecne, azotyny – nieobecne, krew – nieobecna. OSAD: nabłonki płaskie – pojedyncze w preparacie,  leukocyty – 5-7 w polu widzenia N 0-5, erytrocyty świeże – 0-1, bakterie pojedyncze w preparacie. Pod analizą wpisano, że badanie powtórzono!!! Sugerując się tym, co podpowiedziała mi pewna osoba, że mogą być to pasożyty, infekcje wirusowe lub zakażenia atypowymi bakteriami zaczęliśmy po kolei wykluczać te choroby i teraz tak: badania wykonane w lutymi, marcu: Pasożyty: ODROBACZALIŚMY SIĘ CAŁĄ RODZINĄ DWUKROTNIE, BADANIA KAŁU NIE POTWIERDZIŁY OBECNOŚCI PASOŻYTÓW. POSIEW MOCZU – NIE STWIERDZONO WZROSTU BAKTERII. Chlamydia pneumoniae - wynik negatywny. RTG PŁUC - BEZ ZMIAN I ODCHYLEŃ. IgE całkowite - 124,70, norma 90 (!!!) Powtórzona morfologia 25.03.2010 po lekach otrzymanych (lek przeciwwirusowy, montelukas, lek przeciwalergiczny, ISLA, OXALIN, LYMPHOMYOSOT, PROBIOTYKI, od alergologa: WBC - 5,1,0 [10 do 3/UL] Norma 4,5-13,0 RBC - 4,81 {10 do 6/ul] N 4,3-5,5 HGB - 13,4 [g/dl] N10,9-14,2 HCT - 41,0 [10 do3/ul] N34,0-41,0 MCV - 85 [fl] N 76,0-90,0, MCHC - 32,6 [g/dl] N 32,4-36,8, MCH - 27,8 [pg] N 25,0-30,5, RDW-CV - 14 [%] PLT - 401 [10do3/ul] N 130-350,0 (!!!) PDW - 13,5 [fl], MPV - 8,2 [fl] N 7,5-11,5, PCT - 0,328 [fl]. ROZMAZ wart b. NEUT - 2.02 [10do3/ul] N 1,5-7,5 %, NEUT - 39,7 [%} N-35,0-55 wart. b. LYMPH - 2,67 [10do 3/ul] N 1,5-8,0 %, LYMPH - 52,4 [%] N 40-60 wart. b. MONO - 0,14 [10do3/ul] N 0,3-2,0 (!) %, MONO - 2,8 [%] N 2,0-7,0 wart. b. EO - 0,21 [10do3/ul] N 0,1-0,6 %, EO - 4,2 [%] N 1,0-5,0 wart. b. BASO - 0,05 [10do3/ul] N 0,015-0,06 % BASO - 0,9 [%] N 0,00-1,0 wart. b ALY - 0,04 [10 DO 3/ul] N 0,0-0,2 % ALY - 0,7 [%] N 0,0-2,5, OB - 14. ROZMAZ RĘCZNY SEGMENTY 38 [%] (!) EOZYNOFILE 3 [%] BAZOFILE 1 [%] LIMFOCYTY 54 [%] (!) MONOCYTY 4 [%] (!). Dodam, że córka ostatnio więcej nie chodzi do przedszkola niż chodzi, a jeśli chodzi, to po kilku dniach wraca z kaszlem. Oprócz tego zauważyłam na jej nogach w ostatnich dniach mnóstwo siniaków, nie wiem czy to "przyniesione" z przedszkola czy samoistne. Dodam, że niepokoją mnie te WBC, które spadły I LIMFOCYTY, które się ciągle utrzymują Proszę bardzo o pomoc interpretacji wyników.

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania
Witam!
Interpretując po kolei wyniki badań:
- nadpłytkowość rozpoznaje się, gdy ich liczba jest powyżej 500/µl, dlatego stwierdzane podwyższenie nie wymaga specjalnej diagnostyki po prostu jest do obserwacji, jak się ta liczba będzie kształtować w przyszłości
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, że szukano w posiewie moczu chlamydii? Diagnostyka Chlamydia pneumoniae polega na określeniu poziomu specyficznych immunoglobulin we krwi w klasach IgA, IgM oraz IgG.
Ilość leukocytów (WBC) spadła, ale jest w normie. W pierwszym badaniu mogła być wyższa wartość, ponieważ np. utrzymywała się jeszcze po zapaleniu krtani.
Siniaki proszę pokazać przy okazji wizyty lekarzowi - by ocenił ich wygląd, w w razie wskazań zleci badanie na podstawowe czynniki krzepnięcia.
Badania wskazują na obecność alergii u Pani dziecka, a przy alergiach może się również utrzymywać nieznacznie podwyższony poziom limfocytów. Warto przeprowadzić testy alergiczne w okresie jesienno-zimowym.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!