Interpretacja wyników badań anatomopatologicznych

Witam! Mam pytanie odnośnie wyników badań anatomopatologicznych. 7 marca 2012 roku moja mama przeszła operację usunięcia piersi wraz z węzłami chłonnymi. Otrzymała wyniki, których nikt dokładnie jej nie objaśnił, jak również nie zastosowano u niej żadnej chemio- i radioterapii. Zwracam się z prośbą o informacje na temat niżej wymienionych wyników: Wyniki badań immunohistochemicznych: Her2 +3 E-cadherin- odczyn silnie dodatni Ki 67- dodatni odczyn jądrowy w 30% komórek Rozpoznanie Carcinoma ductale infiltrans G2, pT2 Z góry ślicznie dziękuję.

Witam! Wynik badania wskazuje na znalezienie w usuniętych z piersi tkankach komórek rakowych. Dokładne rozpoznanie to rak przewodowy naciekający. Her2+3 E-cadherin, Ki 67 są to znaczniki wykorzystywane w laboratorium do wykrywania komórek nowotworowych. G2 oznacza że rak jest w drugim (na trzy) stadium złośliwości histologicznej. T2 oznacza, że guz ma od 2 do 5 cm. Ogólnie nowotwór jest w drugim (na cztery) stadium zaawansowania – stadium regionalne wczesne. Najczęściej rak tego typu jest leczony za pomocą operacji chirurgicznej. Po zabiegu dodatkowo włączana jest chemioterapia, radioterapia lub hormonoterapia ale nie u każdego chorego jest ona wymagana. Wśród wielu wskazań do chemioterapii i radioterapii najczęstszym jest wystąpienie komórek nowotworowych w węzłach chłonnych. Na wyniku badania nie ma o tym żadnej informacji więc prawdopodobnie węzły nie są zajęte. Jest to informacja dobrze rokująca. Polecam Paniom jeszcze raz udać się do lekarza aby rozwiać wszelkie wątpliwości i dowiedzieć się czy wymagane jest dalsze postępowanie. Do pełnej oceny stanu chorej potrzeby jest nie tylko wynik ale także badanie pacjenta dlatego wizyta, szczególnie po tak dużej operacji jest konieczna. Pozdrawiam