Interpretacja wyników badań krwi małego chłopca

Dzień Dobry! Jestem mamą 3,5-letniego chłopczyka. Profilaktycznie zrobiłam mu morfologię krwi. Dziecko ogólnie jest bardzo żywe, ma apetyt i normalnie się bawi. Nie wykazuje żadnych objawów choroby jakiejkolwiek. Martwi mnie jedynie, że jest troszeczkę blady. W jego wynikach kilka pozycji jest poniżej normy, o czym to może świadczyć? Bardzo jestem zmartwiona i zaniepokojona. Proszę o interpretację: RBC (C02) 4.80 mln, HGB 12.70 g/dl, HCT 36,2 %, MCV 75.4 fl, MCH 26.50 pg, MCHC 35,1 g/dl, RDW-CV 14,0 %, RDW-SD 31.3 fl, WBC(C30) 5.70 tys, NEU% 25.3 %, MXD% 9,9%, LYMPH% 64,8%, NEU 1,4 tys, MXD 0,6 tys, LYMPH 3,7 tys, PLT 363 tys, MPV 10.0 fl. ROZMAZ MANUALNY Neutrofile 11%, Bazofile 1%, Monocyty 4%, Limfocyty 84%. Dziękuję za odpowiedź z góry. Pozdrawiam

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Proszę się nie martwić - wyniki morfologii krwi u dziecka interpretuje się inaczej niż u osób dorosłych. Nie należy zatem sugerować się normami laboratorium, które dotyczą dorosłych.

Wyniki badania synka są w normie w odniesieniu do jego wieku. U dzieci poniżej 7 roku życia istnieje fizjologiczna przewaga limfocytów w rozmazie krwi, odwrotnie niż u dorosłych, gdzie dominują granulocyty. A więc większy odsetek limfocytów w rozmazie, a zmniejszony neutrocytów jest zjawiskiem normalnym.

U dzieci inne normy obowiązują także w odniesieniu do parametru MCV (czyli objętość krwinki czerwonej). U dzieci fizjologicznie dolna granica normy wynosi 70 fl (podczas gdy u dorosłych norma jest o 10 fl większa).

Bladość dziecka z pewnością nie wynika zatem z anemii, gdyż poziom hemoglobiny jest w normie. Może zatem to kwestia subiektywna? Myślę, że na pewno konieczne jest zapewnienie codziennej dawki świeżego powietrza (spacery), wietrzenie pokoju synka, zadbanie o prawidłową dietę. Warto także podawać dziecku w okresie zimowym suplementy diety zawierające tran i witaminy.

Pozdrawiam serdecznie