Interpretacja wyników badań krwi u trzydziestolatki

Witam! Chciałam zadać pytanie odnośnie do badań krwi. Mój problem polega na tym, iż mam niski poziom leukocytów. Pierwszy raz lekarz zwrócił na to uwagę w 2009 roku, kiedy to mój syn - 4 lata - miał niski poziom leukocytów. Jego wartości wahają się od 2,8 do 4,2. Lekarz zapytał mnie, czy ktoś w rodzinie ma podobny problem. Przejrzałam swoje stare wyniki i moje leukocyty wahają się między 2,8 a 4,2 (najniższa wartość - 2,8 przypada na badanie wykonane 13.03.2009 i tak co pół roku miałam 3,5, 3,8, 4,1. Byłam dwa lata temu u hematologa z wszystkimi wyniki i dowiedziałam się, że taka jest moja uroda (ale należy kontrolować wyniki). Nie miałam badań szpiku, ponieważ nie było takiego zalecenia.

Niestety 13.02.2012 (tydzień temu) robiłam badania i nie są najlepsze, poniżej podaję wartości. leukocyty 2,6; erytrocyty 4,4; hemoglobina 11,9; hematokryt 37,2; mcv 83,8; mch 26,8; mchc 32,0; płytki krwi 238; limfocyty% 49; neutrofile% 41; limfocyty 1,3; neutrofile 1,10; rdw-cv 15; pdw 13; mpv 10,70. Dodam, iż robiłam w tym czasie badanie tarczycy i hormony wyszły w porządku, natomiast antyTPO 80,70 - norma wynosi 35,00 (podaję, ponieważ może to mieć jakiś wpływ). Badanie moczu wykazało liczne bakterie, więc zlecono posiew moczu. W obecnej chwili czekam na wynik badania. Proszę o interpretację moich wyników na ile to możliwe.

Pragnę nadmienić również, iż nie choruję zbyt często (raz w roku). Staram się, jeśli jest to tylko możliwe, nie brać antybiotyków oraz innych leków, które mogą powodować spadek odporności. Jedynym problemem, z którym się zmagam to problemy grzybicze pochwy oraz nawracające się zapalenia pęcherza. W tej chwili przyjmuje luteinę w dawce jedna tabl. pod język co drugi dzień oraz żel Estreva (estriol), też co drugi dzień jedna dawka (leczę zaburzenia hormonalne po odstawie tabletek antykoncepcyjnych). Przepraszam za tak duży natłok informacyjny, ale chciałam możliwie dokładnie opisać swój problem. Dziękuję.

Witam serdecznie!

W ocenie leukopenii istotne jest stwierdzenie jakiej linii komórkowej niedobór dotyczy. Z nadesłanych wyników badań wynika, że u Pani jest obniżona liczba granulocytów (poniżej 1,5 tys/ul). Stan taki nazywamy neutropenią i może być spowodowany różnymi przyczynami:
- nadmiernym niszczeniem granulocytów (w przypadku powiększenia śledziony, zażywania niektórych leków - np. sterydów, w przewlekłych chorobach autoimmunologicznych);
- niedostatecznym wytwarzaniem (w szpiku kostnym);
- infekcjami (przewlekłe infekcje wirusowe);
- schorzeniami szpiku kostnego.

Dodatkowo wykryto u Pani podwyższone przeciwciała antyTPO - są to przeciwciała charakterystyczne dla autoimmunologicznych chorób tarczycy, które mogą pojawiać się na jakiś czas przed wystąpieniem problemów z tarczycą (nadczynność lub niedoczynność). Z pewnością warto co jakiś czas monitorować czynność tarczycy (wykonywać badanie TSH co 6-12 miesięcy).

Co do diagnostyki neutropenii, istotne jest to jaki jest Pani aktualny stan zdrowia. Jeżeli nie ma Pani dolegliwości, nie zażywa na stałe leków, prawdopodobieństwo poważnego schorzenia jest niewielkie.

Z uwagi jednak na to, że ma Pani już pewną skłonność do chorób autoimmunologicznych (dodatnie przeciwciała antyTPO), warto byłoby sprawdzić czy za spadkiem granulocytów nie kryje się przypadkiem skłonność do wystąpienia chorób z tego kręgu (np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, autoimmunologiczne zapalenie wątroby itp). Moim zdaniem warto skierować Panią na badanie CRP/OB (stan zapalny), infekcji wirusami zapalenia wątroby (HBSag oraz przeciwciała antyHCV), ocenę czynności wątroby (ALT, AST, ALP), nerek (kreatynina). Warto także wykonać USG jamy brzusznej (ocena wątroby i śledziony).

Pozdrawiam