Interpretacja wyników badań na boreliozę

Mam objawy związane z bólem stawu kolanowego (lewy), zaczerwienione oczy, częste bóle głowy (zwłaszcza przy zmianie pogody), częste infekcje górnych dróg oddechowych, ogólne przemęczenie i senność. Mam zdiagnozowane zapalenie tarczycy, ale pomimo uregulowania poziomu hormonów, cały czas mam objawy opisane j.w. Dostałem skierowanie na badania p-ciał p/Borrelia i mam następujący wynik badania: P-ciała p/Borrelia IgM 40,26 RU/ml. Interpretacja wyniku: ujemny <16, wątpliwy 16 -<22, dodatni >=22. P-ciała p/Borrelia IgG 3,91 RU/ml. Interpretacja wyniku: ujemny <16, wątpliwy 16 -<22, dodatni >=22. Niestety nie pamiętam ugryzienia kleszcza. Czy można wnioskować, że przyczyną powyższych negatywnych objawów włącznie z zapaleniem tarczycy jest borelioza? Jak wygląda procedura leczenia i czy jest możliwość definitywnego wyleczenia?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Przy rozpoznaniu brak informacji o ukłuciu przez kleszcza nie ma żadnego znaczenia. Dodatni wynik badania serologicznego bez objawów klinicznych charakterystycznych dla boreliozy z Lyme nie ma znaczenia diagnostycznego.

Przeciwciała klasy IgM mogą być wykrywane już w 2 tygodniu po zakażeniu, jednak u większości chorych następuje to kilka tygodni później. U chorych z wczesnym stadium boreliozy (rumień wędrujący) wyniki badań serologicznych są często ujemne i rozpoznanie należy postawić na podstawie obrazu klinicznego. Przeciwciała klasy IgM mogą przetrwać przez wiele lat, niezależnie od skuteczności eliminacji zakażenia.

Przeciwciała w klasie IgM świadczą o ostrej fazie zakażenia. Wszystkie wyniki badań powinno się interpretować w zależności od obrazu klinicznego, więc należy zwrócić uwagę także na aktualnie występujące objawy.

Należy zrobić test Western-blot  i skonfrontować wynik z objawami u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie!