Interpretacja wyników badań na toksoplazmozę

Witam.
Właśnie odebrałam wyniki badań, ale nie jestem pewna ich znaczenia. Wyniki oznaczono metodą meia igg ilościowo:
18 IU/ml,
wartośc < 2 ujemny, >= 3 dodatni, >2<3 wątpliwy;
igM jakościowo ujemny (nie podano ile i jakie są wartości). Przy igg napisano dodatni, ostre lub przebyte zakażenie.
Czy to oznacza, że infekcja już była i teraz jest ok (jestem w 5 miesiącu ciąży). Nie rozumiem tej opcji ostre lub przebyte.
Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam.
Właśnie odebrałam wyniki badań, ale nie jestem pewna ich znaczenia. Wyniki oznaczono metodą meia igg ilościowo:
18 IU/ml,
wartośc < 2 ujemny, >= 3 dodatni, >2<3 wątpliwy;
igM jakościowo ujemny (nie podano ile i jakie są wartości). Przy igg napisano dodatni, ostre lub przebyte zakażenie.
Czy to oznacza, że infekcja już była i teraz jest ok (jestem w 5 miesiącu ciąży). Nie rozumiem tej opcji ostre lub przebyte.
Proszę o szybką odpowiedź.

Witam!

Dodatnie miano przeciwciał w klasie IgG oznacza, że albo Pani przebyła Toksoplazmoze jakiś czas temu, albo że jest Pani w okresie świeżej (tzn. ostrej) infekcji. By odpowiedzieć sobie, która z tych opcji jest aktualna, oznacza się przeciwciała w klasie IgM. W przypadku, gdy są ujemne (tak jak u Pani), oznacza, że nie ma ostrego zakażenia, że miała Pani w przeszłości kontakt ze wspomnianym pierwotniakiem i obecnie jest Pani odporna, nie wymaga to żadnego leczenia. Czyli stan taki nie zagraża ciąży, a wręcz przeciwnie, lepiej by kobieta miała odporność przeciwko toksoplazmozie w czasie ciąży.

Polecam zapoznanie się z artykułem: toksoplazmoza.

Serdecznie pozdrawiam!