Interpretacja wyników badań po infekcji grypopochodnej

Proszę o interpretację wyników. Mam 33 lata i jestem mężczyzną. Dwa miesiące temu przechodziłem jakąś infekcję grypopodobną (tak stwierdził lekarz rodzinny) i był antybiotyk. Choroby nie wyleżałem i w Nowy Rok powtórka i antybiotyk (taki trzydniowy). Do dziś czuję ogólne osłabienie, niewielkie bóle mięśni, szczególnie ramion i ud. Byłem u laryngologa, gdyż przez dłuższy czas czułem, jakby ucisk w krtani i miałem (chyba) powiąkszone migdałki i węzły chłonne. Lekarz podotykał tu i ówdzie i dał skierowanie na USG szyi (tak dla mojego spokoju). Napomnę, że w zeszłym roku w kwietniu miałem robioną przegrodę nosową, a niedługo będę miał robioną mukotomię, bo coś jest nie tak z jedną dziurką. A oto moja wyniki: leukocyty - 5.95 0K/mikroL (4-11); granulocyty - 45.7% (49-60); limfocyty - 42% (28-38); monocyty - 10.1% (5.3-12.2); granulocyty kwas. - 1.5% (2-5); granulocyty zasad. - 0.7% (0-1.3); erytocyty we krwi - 5.04 M/mikroL (4.5-5.5); hemoglobina we krwi - 15.7g/dl (14-18); hemakryt - 45.6% (40-54); śr. objętość erytocytów - 90.5 fL (80-97); śr. masa Hgb - 31.2 pg (26-32); śr. stężenie Hgb - 34.4 g/dl (31-36); stopień anizocytozy erytocytów - 12.7% (11.5-14.5); płytki krwi - 314K/mikroL (140-440); MPV - 10.6 fL; PCT - 0.33%; PDW 12, 10 GSD; OB - 3 (1-13); bilirubina całkowita - 0.8 mg/dl (0-1); białko c-reaktywne - 0 mg/l (<5); aminotransfereza alaninowa - 35 IU/l (0-41); aminotransfereza asparaginianowa - 34 IU/l (0-38); hormon tyreotropowy - 1.48 (0.27-4.2). Rozmaz liczony mikroskopowo: granulocyty oboj. o jądrze pałeczkowatym - 1% (0-6); granulocyty oboj.o jądrze podzielonym - 35% (40-70); granulocyty kwaso. - 2% (1-5); granulocyty zasado. - 2% (0-0.5); limfocyty - 55% (20-45), monocyty - 5% (7-10). Mocz: ciężar - 1.028; pH - 6.0; pozostałe wszystko ujemne; osad; nabłonki płaskie - poj.; leukocyty: 5-8; erytocyty świeże - poj. Naczytałem się w Internecie o migdałkach i węzłach chłonnych, że to pierwszy stopień do chłonniaków. Czy te wyniki i moje paniczne lęki mają jakiś uzasadniony sens, czy to może początek hipochondrii? RTG klatki piersiowej w normie (taki opis).

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odchylenia dotyczą odsetków poszczególnych frakcji krwinek białych. Nieco podwyższony jest odsetek limfocytów oraz granulocytów zasadochłonnych, a o bniżony odsetek neutrofilów(granulocytów obojętnochłonnych). Takie zmiany mogą wynikać z infekcji wirusowej. Warto byłoby oznaczyć stężenia tych komórek wyrażone w liczbach bezwzględnych, ponieważ tylko w ten sposób można ocenić rzeczywistą ich ilość.

W moczu podwyższona jest nieco liczba leukocytów, co przy nieobecności bakterii, może świadczyć o stanie zapalnym.

Powiększone węzły chłonne mogą być objawem chłoniaka, podobnie jak wielu innych chorób przebiegających ze stanem zapalnym. Stąd sam opis objawów oraz wyniki badań nie mogą być podstawą do rozpoznania choroby. Niezbędny jest wywiad i badanie lekarskie.

Pozdrawiam