Interpretacja wyników badań siedmiolatka

Witam! Synek na koniec kwietnia 2012 skończy 7 lat. Z powodu powtórnego zapalenia ucha w ciągu miesiąca, słabszej kondycji (może z powodu antybiotyków?) oraz po prostu niepokoju wykonałam mu na razie bardzo podstawowe badania. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć interpretacji wyników, gdyż ja na swoich wynikach mam takie same normy.

Wyniki są następujące: Na górze strony bezpośrednio nad wartościami napisano suspect. WBC 8,56 10E3/uL NEU 6,07 71% BAND LYM 1,26 14,8% MONO 9,96 11,6% EOS 0,79 9,26% BASO 1,43 1,67% RBC 4,43 10e6/uL HGB 12,1 g/dL HCT 34,2 % MCV 77,2 fL MCH 27,3 pg MCHC 35,4 g/dL RDW 13,1 % PLT 27,8 10e3/uL MPV 6,14 fL Hemogram Segmenty 74% Limfocyty 16% Monocyty 10% Błagam o pilną odpowiedź, bo nerwy mnie zjedzą, a jestem w 5 miesiącu trzeciej ciąży. Dziękuję z góry i łączę pozdrowienia!

Witam serdecznie! Wyniki badań morfologii wskazują na trwającą lub świeżo zakończoną infekcję bakteryjną. Poza tym nie stanowią powodu do niepokoju. Synek nie ma anemii, prawidłowa jest liczba leukocytów oraz płytek krwi. Skoro już dwukrotnie powtórzyła się infekcja ucha, warto aby synka obejrzał lekarz laryngolog. Czasami przyczyną nawracających zapaleń ucha u dzieci są przewlekłe nieżyty nosa (często na tle alergicznym), polipy lub przerosty migdałków podniebiennych. Myślę, że warto byłoby u synka przeprowadzić kurację uodparniającą - w tym celu stosuje się tzw. doustną szczepionkę (np. Bronchovaxom). Lek można stosować zarówno w przypadku ostrych jak i nawracających infekcji. Przyjmuje się go na czczo przez 10 kolejnych dni w miesiącu. Dobre efekty daje także podawanie dziecku tranu, oraz - w okresie jesienno-wiosennych - preparatów wielowitaminowych (np. Multi-Sanostol). Jeżeli synek ma skłonność do częstych katarów, często ma zatkany nos, może warto pomyśleć o inhalatorze. Do inhalacji stosuje się sól fizjologiczną, która rozrzedza wydzielinę i tym samym poprawia drożność nosa, co zapobiega przejściu infekcji dalej - tzn. do zatok oraz ucha. Pozdrawiam serdecznie!