Interpretacja wyników badań u sześciomiesięcznego niemowlęcia

Dzień dobry!

Proszę o interpretację wyników badań synka (6 miesięcy). Wyniki tłumaczone z j. angielskiego. Poprzednie wyniki były wykonane 2 tygodnie wcześniej. WBC całkowita liczba białych krwinek: 15.8 x 10^9/L (4.0 -11.0) - poprzednio 12.3; RBC czerwone krwinki: 4.26 x 10^12/L (3.9 – 5.5) - poprzednio 4.56; HC koncentracja hemoglobiny: 11.5 g/dL (9.5 -14.0) - poprzednio 12.3; hematokryt: 0.350 L/L (0.4- 0.54) - poprzednio 0.373; MCV średnia objętość komórek: 82 fL (74.0-95.0) – 82; MCHL średni poziom komórek hemoglobiny: 27.0 pg - poprzednio 27.1; PLT płytki krwi (obserwacja): 316 x 10^9/l (140.0 - 400.0) - poprzednio 394; neutrofile: 2.40 x 10^9/l (1.5 – 7.5) - poprzednio 1.88; monocyty: 0.68 x 10^9/l (0.2 – 0.8) - poprzednio 0.53; ezofile: 0.27 x 10^9/l (0.04 – 0.4) - poprzednio 0.17; basofile: 0.10 x 10^9/l (0.02 – 0.1) - poprzednio 0.16; limfocyty: 12.33 x 10^9/l (4.0 - 13.5) - poprzednio 9.59. Poprzednio, dwa tygodnie temu, badano również żelazo = 11 umol/L, poziom ferrityn (związane z żelazem) = 70 ug/L, , INR = 0.9, czas protrombinowy= 12.8 sek, CRP = 5 mg/L, poziom sodu, potasu, mocznika, kreatyniny w normie. W obrazie krwi okazjonalnie widoczne atypowe limfocyty.

Proszę o interpretację wyników. Czy wskazują, że istnieje ryzyko białaczki? Jakie następne badania należałoby przeprowadzić? Nie wiem czy to ważne, ale badania nie były robione na czczo - nie wymagano tego. Na dzień dzisiejszy w rozwoju dziecka nie widzę nic niepokojącego, jest bardzo pogodny, ruchliwy, już siedzi, próbuje wstawać, dużo się rusza, apetyt raczej ma. Ma alergię na krowie mleko, jest na nutramigenie 2 (diagnoza postawiona w 3 miesiącu życia). Wtedy nie miał apetytu i spadał na wadze. Urodził się o terminie z wagą 4400 g przez cesarskie cięcie. Przez cały czas porodu 24 godziny miałam podawany antybiotyk dożylnie ze względu na paciorkowca typu B. Mając 3,5 miesiąca synek miał ropień okołodbytniczy, oczyszczony w trakcie operacji w znieczuleniu ogólnym. Powstała przetoka. Miesiąc później operacja usunięcia przetoki. Rana została pozostawiona otwarta, zagoiła się bez żadnych problemów, sama, bez pomocy antybiotyków. Synkowi właśnie wychodzi dony ząbek - przebił się już przez dziąsełko. Z góry dziękuję za interpretację.

Raczej w przedstawionych przez Panią wynikach badań nie widać jakiś zbytnich niepokojących odstępstw. Tak niewielkie podwyższenie leukocytozy może być nawet związane z samym ząbkowaniem dziecka także i atypowe limfocyty. Sam rozmaz krwi jest w granicach normy. Ewentualne wyniki badań można powtórzyć za 2-3 tygodnie. Jeśli nadal leukocytoza będzie podwyższona, będą nadal występowały atypowe limfocyty to można jeszcze w tej sprawie skonsultować się z hematologiem. Nie widzę w tych badaniach powodów do podejrzewania białaczki. W przypadku podejrzenia białaczki należałoby wykonać badanie szpiku krwi. Jednak o takich badaniach decyduje hematolog.