Interpretacja wyników badania EKG i Holtera EKG

Witam, Bardzo proszę o interpretację wyników dwóch badań EKG (robionych w odstępie 2 tygodni) i Holtera EKG. EKG pierwsze badanie: rate 73; PR 153; QRSD 72; QT 383; QTe 422; Axis; P -41; QRS 70; T 55. Opis: rytm dolnoprzedsionkowy (ujemne P w II, III, AVF) prawidłowo częsty. Sinistrogyria. EKG drugie badanie: rate 70; PR 133; QRSD 77; QT380; QTe 410; Axis; P -41; QRS 60; T 56. Opis: rytm dolnoprzedsionkowy prawidłowo częsty. Poza tym zapis w granicach normy. Badanie Holter EKG opis: Prawidłowa dobowa zmienność rytmu. Wiodący rytm zatokowy o średniej częstości 72/mm, max 136/min, min 51/min w nocy. Bez złożonych arytmii. 2 pojedyncze pobudzenia komorowe i nadkomorowe. Bez pauz. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Niestety na podstawie takiego opisu nie ma możliwości, aby zinterpretować badanie EKG. W tym celu konieczne jest obejrzenie przebiegu krzywej - zmiana w poszczególnych odcinkach, odstępach i załamkach może świadczyć o ewentualnej patologii. Na podstawie tak podanych danych nie można wyciągnąć wiążących wniosków. Oprócz tego, że prawidłowa jest częstość akcji serca.

Natomiast jeżeli chodzi o wynik badania Holterowskiego to wynik badania jest prawidłowy - zarówno częstość akcji serca, fakt że w nocy szybkość pracy spada - jednak nie występują niebezpieczne dla życia pauzy. Ilość podanych w opisie badania pobudzeń komorowych i nadkomorowych również nie budzi niepokoju.

Pozdrawiam