Interpretacja wyników badania kręgosłupa metodą obrazowania rezonansem magnetycznym

Od 3 lat cierpię na ból kręgosłupa (odcinek krzyż.-lędź.). Najgorzej dolegliwości odczuwam w nocy, ponieważ nie mogę dłużej leżeć na wznak, a rano mam trudności z wstaniem lub skłonem z powodu tzw. blokady ruchów. Przechodziłam 2 razy rehabilitację, poprawa była niewielka. Dzisiaj odebrałam wynik MR: Pogłębiona krzywizna pogranicza L/S. Trzony lędźwiowe prawidłowej wysokości. Dehydratacja i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L4/L5 z towarzyszącymi osteofitami na krawędziach trzonów. Obszary podchrzęstnej przebudowy typu Modic I w trzonach kręgów stycznych do zmienionego krążka. Szerokopodstawna, pośrodkowo-lewostronna przepuklina jądra miażdżystego krążka L4/L5 uciska worek oponowy oraz korzenie nerwowe L5 w zwężonym zachyłku bocznym. Poza tym bez cech dyskopatii oraz ucisku krążków na struktury wewnątrzkanałowe. Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy. Proszę o wyjaśnienie mi powagi mojej choroby, co powinnam robić, aby zapobiegać jej pogłębianiu i jak radzić sobie z bólem poza leczeniem operacyjnym. Może operacja jest nieunikniona i jest jedynym sposobem skutecznego leczenia?

Witam!
Uwidocznione zmiany w obrębie kręgosłupa sugerują zwyrodnieniowe podłoże zmian. Zmiany uzasadniają dolegliwości bólowe. Zmiany o charakterze dyskopatii mogą powodować tzw. zespół korzeniowy, gdzie na skutek ucisku korzeni nerwowych może dochodzić do dolegliwości neurologicznych (ból, zaburzenia czucia). Choroba zwyrodnieniowa jest bardzo rozpowszechniona w populacji, na jej rozwój ma wpływ wiele czynników m.in. wykonywana praca, tryb życia. W tej chwili wydaje się, że wystarczające może być leczenie zachowawcze opierające się na farmakoterapii oraz rehabilitacji. Stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, miorelaksacyjnych może przynieść pewną ulgę. Rehabilitacja powinna zostać dobrana przez lekarza prowadzącego. Na pewno konieczne jest unikanie nadmiernego obciążania kręgosłupa oraz odpowiednia higiena pracy np. przed komputerem. W tej chwili leczenie operacyjne wydaje się nie być konieczne, ale jeśli żadne metody (leki, fizykoterapia) nie przyniosą efektu to można będzie się skłaniać ku takiej metodzie leczenia. Proponuję skonsultować problem z neurologiem. Pozdrawiam serdecznie!