Interpretacja wyników badania krwi i moczu u wegetarianki

Witam! Bardzo proszę o analizę badania krwi i moczu. Mam obniżone MCH i MCHC, podwyższone Eo, Bazo, Mono i OB. Mam 24 lata, odżywiam się zdrowo, nie palę, od 7 lat jestem wegetarianką. Od dłuższego czasu czuję się zmęczona, mimo 8 godzin snu brak mi energii. Ostatnio pojawił się ból głowy i zawroty (mam niskie ciśnienie). Często mam stan podgorączkowy. Od dwóch tygodni na palcach rąk tworzą się małe rany. Mam problemy z koncentracją i stresem. Badanie wykonałam 3 miesiące temu (kiedy czułam się lepiej niż teraz). W najbliższym czasie chcę powtórzyć badanie, czy mogę wykonać dokładniejsze badanie?

Czy wyniki dają powody do niepokoju? Leukocyty 6,2 Erytrocyty 4,7 Hemoglobina 12,5 Hematokryt 41,8 MCV 89,5 MCH 26,8 MCHC 29,9 Płytki krwi 251 Limfocyty % 31 Inne (EO, Bazo, Mono) % 17 Neutrofile % 52 Limfocyty # 1,9 Inne (Eo, Bazo, Mono) # 1,1 Neutrofile # 3,20 OB 22. Badanie ogólne moczu: Przejrzysty żółty ciężar wł. 1,020 pH 5,5 glukoza nieobecna, ketony nieobecne, urobilinogen w normie, bilirubina nieobecna, białko nieobecne. Osad moczu: Nabłonki płaskie nieliczne leukocyty 0-1 pasma śluzu liczne bakterie nieliczne, mocznik 20,88 azot mocznika 9,75 kreatynina 0,82 eGFR 85,7 Glukoza 82,4 Lipidogram: cholesterol całkowity 231,39 cholesterol HDL 75,85 cholesterol LDL 133,09 Trójglicerydy 112,24 AST 20 ALT 13 Sód 139 Potas 3,73 Magnez 0,82 Żelazo 110,3 CRP 0,39

Witam serdecznie!

W większości wyniki badań mieszczą się w granicach normy. Pomimo, MCH i MCHC nieco (w granicach błędu laboratoryjnego) odbiegają od normy, jeżeli podstawowe parametry (erytrocyty, hemoglobina, MCV) mieszczą się w normie, nie ma powodów do niepokoju. Podobnie jeżeli chodzi o leukocyty.

Co do OB, to podwyższony poziom może występować np. u kobiet zażywających leki antykoncepcyjne lub w okresie przedmiesiączkowym. Moim zdaniem warto byłoby powtórzyć badanie za jakiś czas.

Nieco przekroczony jest poziom cholesterolu całkowitego i warto byłoby to obserwować. Czasami nie wynika bowiem z diety (choć jest to najczęstsza przyczyna) oraz zaburzeń masy ciała (nadwaga, otyłość), ale także z czynników genetycznych. Jeżeli ma Pani nadwagę, warto dążyć do uzyskania prawidłowej masy ciała. Koniecznie też należy włączyć do codziennego trybu życia ćwiczenia fizyczne. Skoro jest Pani wegetarianką zapewne nie spożywa Pani tłuszczów zwierzęcych, więc o zdrowej diecie chyba nie muszę wspominać.

Aby ocenić Pani stan zdrowia, nie wystarczy wykonanie samych badań laboratoryjnych. Ważne jest także badane pacjenta. Dlatego radziłabym aby zgłosiła się Pani do lekarza, najlepiej internisty, aby stwierdził czy nie ma w badaniu nieprawidłowości, które tłumaczyłyby Pani dolegliwości (ocena węzłów chłonnych, wątroby, śledziony, zmian skórnych, tarczycy, serca, płuc itd.).

Przy okazji radziłabym także oznaczenie z krwi hormonu TSH, pozwalającego na ocenę funkcji tarczycy. U wielu kobiet zmęczenie może być pierwszym objawem niedoczynności tego gruczołu.

Przewlekłe zmęczenie może wynikać ze stresu. Najlepszym sposobem walki ze stresem jest sport - pływanie, taniec (zumba).

Pozdrawiam