Interpretacja wyników badania krwi oraz moczu

Witam! Jak co roku zrobiłam sobie badania krwi i moczu, oto one: leukocyty 7,5 tys/ul; Erytrocyty 4,26 mln/ul; hemoglobina 13,1 g/dl; Hematokryt 39,2%; MCV 92 fl; MCH 30,84 pg; MCHC 33,44 g/dl; Płytki krwi 553! (rok temu 290 tys/ul); Limfocyty 55,94 %; Inne (eo, bazo, mono) %; Neutrofile 35,94 %; RDW-SD 44,7 fl; PDW 20,04 fl; MPV 12,74 fl; P-LCR 44,65; alat 20,8 U/l; aspat 15.6 U/l; RCRP O,8 MG/L. Dodam, że po odebraniu wyników odstawiłam tabletki antykoncepcyjne Diane-35.

Ogólnie czuję się dobrze, czasami bolą mnie nogi, a raczej żyły u rąk, nóg, szyi, mam również powiększone węzły chłonne od 10 lat - pojawiły się po urodzeniu pierwszego dziecka, tzn. po stanach zapalnych dziąseł i próchnicy (14 zębów). Po drugiej ciąży powtórka, kolejnych 12 zębów do leczenia i cięcie dziąsła. Węzły są sprawdzane każdego roku na USG - nie budzą podejrzeń - niby zwłókniałe. Mam również guzek tarczycy 3mmx4mm, który od zeszłego roku od lutego nie zmienił wielkości - biopsja ok. Oraz problem z zatokami, głównie tymi przy nosie. Bardzo zmartwił mnie wynik związany z płytkami, tata ma zakrzepicę i jest po zawale. Proszę o interpretację i radę. Cholesterol 218 mg/dl; HDL 78.8 MG/DL; TRÓJGLICERYDY 151.1 MG/DL; LDL 109 MG/DL. Jestem osobą szczupłą.

Witam!

W badaniu morfologii faktycznie uwagę zwraca podwyższona ilość płytek krwi. Przyczyną może być stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a także zwiększony wysiłek fizyczny, ciąża, niedobór żelaza, stan po usunięciu śledziony. Poziom płytek może rosnąć także w przypadku niektórych nowotworów.

Zmieniona jest też proporcja w obrębie frakcji krwinek białych - w Pani przypadku przeważają limfocyty - należy wziąć pod uwagę ewentualną infekcję wirusową przechodzoną w niedawnym czasie oraz porównać wynik do poprzedniego badania.

Parametry wątrobowe (ALaT, AspAT) oraz wskaźnik stanu zapalnego (CRP) są w normie.

Nieco podwyższona jest wartość cholesterolu całkowitego - proponuję ograniczyć ilość tłuszczów nasyconych w diecie oraz w miarę możliwości wdrożyć w życie codzienny wysiłek fizyczny.

Jeżeli nie odczuwa Pani żadnych dolegliwości sugeruję powtórzyć badanie po 3-4 tygodniach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam serdecznie!