Interpretacja wyników badania krwi oraz moczu u dwuletniego dziecka

Dzień dobry! U mojego dwuletniego synka podczas kąpieli zauważyłem na szyi poniżej uszu po obu stronach oraz z tyłu głowy wyczuwalne pod palcami guzki. Przesuwają się palcami. Zrobiliśmy morfologię krwi z rozmazem manualnym, badanie moczu oraz CRP. Poniżej podaje wyniki badań. Badanie krwi: Leukocyty - 9,6; Erytrocyty - 4,8; Hemoglobina - 12,7; Hematokryt - 39; MCV - 80; MCH - 26; MCHC - 33; Płytki krwi - 261; RDW - CV - 14,5; PDW - 17,2; MPV - 9,1; PCT - 0,2; Neutrofile - 3,2 tyś/q1*; Limfocyty - 5,26 tyś/q1*; Monocyty - 0,79 tyś/q1*; Eozynofile - 0,31 tyś/q1*; Bazofile - 0,1 tyś/q1*; Neutrofile - 33,2%; Limfocyty - 54,7%; Monocyty - 8,2%; Eozynofile - 3,3%; Bazofile - 0,7%; Rozmaz krwi manualny: Pałka - 1%; Neutrofile - 35%; Eozynofile - 1%; Limfocyty - 60%; Monocyty - 3%; Wynik CRP - 3,2 mg/l; Mocz: Ciężar właściwy - 1,005 g/ml; pH - 7. Proszę o interpretację powyższych wyników i możliwe dalsze badania lub podanie lekarzy specjalistów, do których trzeba pójść z synkiem (dwa lata).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!
Powiększenie węzłów chłonnych karkowych jest typowe w przebiegu różyczki i taką przyczynę należy wykluczyć w pierwszej kolejności. Wydaje się, że morfologii krwi nie ma istotnych odchyleń od normy, odnosząc wyniki do standardowych norm w tym wieku (mogą się nieco różnić od wartości referencyjnych danego laboratorium). W badaniu moczu niższy ciężar właściwy może być spowodowany niewłaściwym pobraniem moczu np. nie była to pierwsza próbka po odpoczynku nocnym lub też może mieć inne przyczyny np zaburzenia elektrolitowe. W każdym razie proponuję powtórzyć to badanie zachowując wszystkie zasady pobierania moczu do badania ogólnego. Każdy wynik badania laboratoryjnego należy interpretować wraz dokładnym wywiadem oraz badaniem fizykalnym dlatego w pierwszej kolejności proponuję skonsultować problem z pediatrą. Pediatra dysponując pełnym obrazem klinicznym zadecyduje czy wymaga będzie konsultacja hematologiczna lub zakaźnicza.

Pozdrawiam serdecznie!