Interpretacja wyników badania krwi u czterdziestolatki

Witam, odebrałam moje wyniki badań są złe i nie wiem, co mi jest. Czuję się słabo, kręci mi się w głowie, ogólnie jestem osłabiona. Podam teraz wyniki badań i bardzo proszę o analizę i odpowiedź, czy to coś groźnego, czy mam się martwić. HCT 31.4 MCV 73 płytki krwi 330 RBC 4.30 MCHC 32.4 MPV 8.6 HGB 10.2 MCH 23.7 OB po 1 godz.15mm WBC 4.0 RDW-CV 14.1 Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Objawy jakie Pani odczuwa wynikają z obniżonego poziomu hemoglobiny we krwi (anemia). Prawdopodobnie jest ona spowodowana niedoborem żelaza (krwinka jest mała - MCV obniżone). Aby jednak to potwierdzić konieczne jest oznaczenie poziomu żelaza we krwi i parametrów gospodarki żelazowej (TIBC, ferrytyna). Przyczyną niedoboru żelaza może być nadmierna utrata go z krwią miesiączkową (obfite miesiączki, nieregularne krwawienia itp) lub złe wchłanianie z przewodu pokarmowego, nieprawidłowa dieta.

Proszę zgłosić się do lekarza internisty, który po potwierdzeniu przyczyny anemii włączy Pani odpowiednie leczenie. (Zazwyczaj uzupełnianie żelaza drogą doustną - tabletki). Proszę także odwiedzić lekarza ginekologa, który sprawdzi czy przyczyna utraty nie leży drogach rodnych. Warto także zadbać o dietę (dużo żelaza zawiera mięso, zwłaszcza czerwone, oprócz tego orzechy, produkty pełnoziarniste - mąka pełnoziarnista, makarony i ryż ciemne, pieczywo, płatki zbożowe, zielone warzywa).

Kiedy poziom hemoglobiny wróci do normy, poczuje się Pani lepiej.

Pozdrawiam serdecznie