Interpretacja wyników badania moczu u dwuletniego dziecka

Witam, córka ma 2,3 lat. Jest w tej chwili w trakcie kuracji Furaginum - 2 miesiąc po zakażeniu układu moczowego, leczonego Zinnatem. Do tej pory badanie moczu robione w toku kuracji nie odbiegało od normy. Ostatnie badanie moczy wykazało pojedyncze krwinki białe w moczu oraz krwinki czerwone: świeże: 5-8-10 i wyługowane 1-2, pojedyncze pasma śluzu, pojedyncze nabłonki oraz nieliczne bakterie. Zrobiliśmy badanie usg jamy brzusznej, które nie wykazało żadnych zmian w zakresie układu moczowego. Dzisiaj powtórzyliśmy badanie moczu (w innym laboratorium, bez odstawienia furaginy na noc) i wyszły: leukocyty 1-2 wpw, erytrocyty 10-20 wpw, bakterie nieliczne. Mała nie gorączkuje, nie ma innych oznak infekcji. Nefrolog przyjmie nas pod koniec tygodnia, czy konieczne jest leczenie szpitalne/antybiotyk? Pozdrawiam!

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam!
Na podstawie powyższego opisu można stwierdzić, że istotnym problemem, który nie ustępuje pomimo leczenia jest krwinkomocz. W tej sytuacji warto wykonać diagnostykę w kierunku ewentualnych przyczyn krwinkomoczu (kamica układu moczowego, kłębuszkowe zapalenie nerek). O trybie diagnostyki i rodzaju leczenia powinien zadecydować nefrolog, na podstawie samego opisu trudno powiedzieć czy konieczna jest hospitalizacja, natomiast konieczne jest dokładne zbadanie dziecka. Proponuję pozostać pod kontrolą nefrologa dziecięcego, w tej chwili nie można powiedzieć nic więcej. Pozdrawiam serdecznie!