Interpretacja wyników badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Proszę o interpretację RM i napisanie czy coś mi tak naprawdę dolega, czy to zwykła przypadłość w wieku 33 lat? Badanie wykonano w sekwencjach SE T1 T2, w przekrojach strzałkowych, poprzecznych. Poziom L1-2 tylna lewa paracentralna protruzja jądra miażdżystego na ok. 4 mm, bez cech kolizji korzeniowej. Poziom L5-S1* dehydratacja krążka międzykręgowego. Tylna lewaprotruzja jądra miażdżystego na ok. 5 mm, z umiarkowanym zwężeniem lewego zachyłka bocznego i otworu międzykręgowego po tej stronie. Poszerzony krążek dyskretnie przylega do proksymalnego odcinka lewego korzenia nerwowego. Zmiany zwyrodnieniowe brzeżnych odcinków sąsiadujących trzonów kręgów o charakterze stłuszczenia. Na pozostałych poziomach nie stwierdza się patologii.

Witam!

Wynik badania MR sugeruje dyskopatię. Podejrzewam, że badanie zostało wykonane z powodu dolegliwości bólowych. Zmiany zwyrodnieniowe powstają naturalnie wraz z wiekiem. W Pana przypadku takie zmiany mogły powstać na skutek pracy fizycznej wymagającej sporych obciążeń kręgosłupa, nieprawidłowej postawy czy też bez udokumentowanej przyczyny. Ze względu na brak ewidentnego ucisku na korzenie nerwowe wydaje się, że możliwe będzie leczenie poprzez rehabilitację, ale to powinien ocenić specjalista po zebraniu dokładnego wywiadu oraz zbadaniu Pana. Warto podjąć działanie już teraz gdyż dyskopatia postępując może doprowadzić do wypadnięcia jądra miażdżystego (tzw. wypadnięcie dysku) co może powodować stałe dolegliwości bólowe i deficyty neurologiczne. Proponuję skonsultować problem z neurochirurgiem lub ortopedą. Pozdrawiam serdecznie!