Interpretacja wyników badania USG i badania krwi

Proszę o konsultację lekarską w sprawie interpretacji wyników usg i krwi. USG jamy brzusznej wątroba niepowiększona o wzmożonej echogeniczności, zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Pęcherzyk żółciowy duży - nieco powiększony 12x4 cm cienkościenny ze złogiem. PZW i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe niepowiększone. Trzustka widoczna fragmentarycznie - głowa i trzon o wzmożonej echogeniczności, bez zmian ogniskowych, ogon przesłonięty przez liczne odbicia gazów jelitowych. ALAT 16 AspAT 19. Glukoza 100, magnez 1,84, cholesterol 273, trójgrycerydy 187, LDL 187 HDL 49. Jak to można zinterpretować, lekarz nie miał zastrzeżeń. Na forach czytam o podwyższonych ALIAT i AspAt, ja mam raczej niskie wartości. Proszę o poradę.

Witam!

Obraz wątroby jest w normie. Wskazywać może na rozpoczynający się proces zwyrodnieniowy. W tym przypadku zaleca się utrzymanie diety wątrobowej - ubogotłuszczowej, z ograniczeniem alkoholu oraz kontrolę ultrasonograficzną wraz z enzymami wątrobowymi co jakiś czas (około sześć miesięcy). W badaniu uwidoczniono także kamicę pęcherzyka żółciowego, bez widocznego stanu zapalnego w jego obrębie. Należy zwrócić uwagę, czy występują typowe dolegliwości, tzw. kolka wątrobowa, na ich powtarzalność, uciążliwość oraz wielkość złogu.

W badaniach krwi nieprawidłowe są wartości cholesterolu całkowitego, LDL oraz trójglicerydów. Jest to kolejne wskazanie do zastosowania diety ubogo tłuszczowej oraz włączenia codziennej aktywności fizycznej (np. 15-minutowy czy półgodzinny spacer). Należy również przedyskutować z lekarzem prowadzącym włączenie leków obniżających wartości cholesterolu. Wskazana jest kontrola parametrów za jakiś czas.

Nie podała Pani jednostek, w których podane zostały wyniki badań laboratoryjnych, a także zakresu norm (które mogą się różnić w zależności od laboratorium). W odniesieniu do normy ogólnej, nieco poniżej normy jest także ilość magnezu.

Pozdrawiam serdecznie!