Interpretacja wyników badania usg narządu rodnego

Witam, jestem kobietą i mam 19 lat. Proszę o pomoc w interpretacji moich wyników. Trzon macicy w przodozgięciu o grubości 37 mm. Endometrium 11 mm. Jajniki policystyczne. Prawy 26x41 mm. Lewy 38x25 mm. Czy mam się martwić o te jajniki policystyczne? Czy to oznacza trudność w zajściu w ciążę? Bardzo to dla mnie ważne... Czy potrzebne są inne badania? Dodam, że robiłam badanie moczu: SG 1,010, PH 8, LEU 100 /ul, NIT neg, PRO neg, GLU norm, KET neg, UBG norm, BIL neg, ERY 10 /ul.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obraz policystycznych jajników w USG sugeruje zespół policystycznych jajników (PCO). Jednak podobie mogą wyglądać jajniki np. w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Aby to potwierdzić, dobrze jest wykonać badania hormonalne - oznaczenie poziomu FSH i LH we krwi w pierwszej połowie cyklu.

Przyczyną PCO jest nieprawidłowe funkcjonowanie jajników. W jego przebiegu moga wystąpić trudności w zajściu w ciążę. Ponadto obserwuje się również wzrost stężenia androgenów (w tym testosteronu), zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie, trądzik, wzrost masy ciała.

Aby przeprowadzić dalsze badania, należy udać się do lekarza ginekologa.

Więcej o zespole PCO może się Pani dowiedzieć z artykułu na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow.

W badaniu ogólnym moczu nieprawidłowa jest ilość leukocytów i erytrocytów, co może wskazywać na zakażenie układu moczowego. Jeżeli jednak nie towarzyszą temu żadne objawy (np. w ostaci bólu, pieczenia przy oddawaniu moczu, konieczności częstego oddawania moczu) nie ma potrzeby leczenia.