Interpretacja wyników CA 19-9

Bardzo prosze o interpretacje wynikow.CA 19-9 -2'06(norma 0,0-37,0) a lipaza w krwi -62 ( norma 13-60).Od 5 miesiecy boli mnie nadbrzusze.Stwierdzono przepukline rozworu przelykowego przepony,przewlekle zapalenie zoladka.O czym moze swiadczyc te podwyzszenie lipazy?Czy mam tez chora trzustke?

Takie niewielkie podwyższenie aktywności lipazy nie ma znaczenia klinicznego. Na każdym aparacie laboratoryjnym przyjmuje się błąd pomiarowy w zakresie 10% czyli +/- 6. Poza tym stan zapalny w zakresie trzustki występuje dopiero przy 3-krotnym wzroście poziomu aktywności lipazy (ponad 180).