Interpretacja wyników cholangiografii

Proszę o interpretację wyników cholangiografii zaleconej z powodu 7x górnej granicy normy GGTP.Przewód pęcherzykowy o krętym przebiegu, wąskim i nieregularnym świetle w części dystalnej. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, bez złogów. Przewód Wirsunga wąski. Wątroba, trzustka, nadnercza i śledziona bez zmian ogniskowych. Pomiędzy żołądkiem a śledzioną płynowa zmiana o wym. 26mm, dobrze i gładko ograniczona, przylegająca do górnego bieguna śledziony- uszypułowana torbiel? ". Pozostałe prawidłowe.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opis badania, choć nie jest może książkowy nie wskazuje na jakąś wiekszą patologię. Znaczny wzrost stężenia GGTP obserwuje się w różnego typu chorobach wątroby oraz przy zablokowaniu odpływu żółci. Również w tym przypadku wzrost aktywności GGTP dominuje wśród zmian biochemicznych (szczególnie przy cholestazie zewnątrzwątrobowej) i może nawet ponad 10 razy przekraczać normę. Żółć produkowana przez komórki wątroby przepływa najpierw do pęcherzyka żółciowego, a następnie do jelita. Zablokowanie jej przepływu (lub wydzielania przez komórki) może mieć różnorodne przyczyny: kamica przewodu żółciowego, marskość żółciowa wątroby, stosowanie niektórych leków, nowotwory, torbiele, infekcje (w tym infekcje wirusami zapalenia wątroby oraz sepsa). Typowym objawem cholestazy jest znaczne podwyższenie we krwi aktywności ALP, a także stężenia bilirubiny. Najczęściej obserwuje się wzrost GGTP w wyniku spożywania alkoholu prowadzący do uszkodzenia wątroby. Warto skonsultować się z hepatologiem bądź chirurgiem.

Raczej w tym badaniu nie stwierdza się nic niepokojącego. Drobna zmiana na śledzionie to zapewne jak sugeruje lekarz opisujący torbiel, która nie wymaga żadnej interwencji medycznej jedynie obserwacji (np. co 6-12 miesięcy USG jamy brzusznej). Dziwi mnie, że nie zostały opisane drogi żółciowe (przewód żółciowy wątrobowy i wspólny oraz drogi wewnątrzwątrobowe) skoro była to cholangiografia (opisano tylko pęcherzyk żółciowy i jego przewód). To istotne w przypadku podwyższonego GGTP jaki jest dokładny stan całej drogi żółciowej. Proszę z tym wynikiem udać się do lekarza kierującego na to badanie, bo jest dla mnie niekompletne skoro to jest jak Pan/i twierdzi cholangiografia..