Interpretacja wyników - choroba Hashimoto

Witam. Proszę o interpretację wyników. Choruję na niedoczynność tarczycy Hashimoto. W czasie ciąży wyniki miałam w normie. Dwa tygodnie po porodzie wynik: TSH 0,014. Wyniki trzy miesiące po porodzie: TSH 0,009, FT4 1,36, FT3 3,51. Biorę substytucję hormonalną, bo tak zalecił lekarz. Dodam jeszcze, że czuję się źle, jest mi słabo, nie mogę się skoncentrować, mam kłopoty z pamięcią, jestem zmęczona. Proszę o pomoc w interpretacji wyników. , Lekarz Łukasz Kowalski Witam! Wyniki, które Pani przedstawiła, wskazują na rzadką postać niedoczynności tarczycy, tzn. drugo- lub trzeciorzędową, spowodowaną chorobami podwzgórza lub przysadki. Nie przedstawiła Pani jednostek oznaczeń. Ale jeśli są standardowe, to wyniki przedstawiają się jako znacznie obniżone TSH oraz wolne hormony fT3 i fT4. Obraz kliniczny również wskazuje na niedoczynność tarczycy, więc leczenie substytucyjne jest prawidłowym postępowaniem, jednak prawdopodobnie potrzebna będzie większa dawka. Napewno należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, dalej do endokrynologa, aby wykonać inne badania hormonalne dla potwiedzenia bądź wykluczenia chorób przysadki lub podwzgórza. Jako że objawy te wystąpiły po ciąży, możliwe, że przyczyną jest zespół Sheehana (poporodowa martwica przysadki). W zespole tym, oprócz wtórnej niedoczynności przysadki, występuje brak laktacji, w wyniku nagłego spadku poziomu prolaktyny, oraz inne objawy niedoczynności przedniego płata przysadki - wtórny brak miesiączki po porodzie, wtórna niedoczynność nadnerczy - rozwijają się stopniowo, w ciągu miesięcy. W ZWIĄZKU Z NIEPOKOJĄCĄ PANA ODPOWIEDZIĄ, POSZŁAM ZROBIĆ NOWE BADANIA. OTO ICH WYNIKI: FT3 - 2,25 (NORMA 2,02-4,43), FT4 - 1,32 (NORMA 0,932-1,71), TSH-3 GENERACJI - 5,04 (NORMA 0,27-4,2). PROSZĘ O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW, PONIEWAŻ BARDZO SIĘ NIEPOKOJĘ O SWOJE ZDROWIE
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podane przez Panią nowe wyniki badań hormonów tarczycy wraz z normami z laboratorium pozwalają wykluczyć wcześniejsze podejrzenie. Zła interpretacja była związana z niestandardowymi normami dla fT3 i fT4 w laboratorium, w którym Pani wykonywała badanie. Nie ma więc żadnych powodów do niepokoju. Przepraszam jednocześnie za stres spowodowany moją wcześniejszą odpowiedzią.

Istnieje możliwość, że okresowe zmiany w hormonach tarczycy, zaobserowane w pierwszym badaniu, były związane z porodem i na szczęście okazały się przejściowe. Aktualne wyniki wskazują na subkliniczną pierwszorzędową niedoczynność tarczycy - prawidłowe fT3 i fT4 przy podwyższonym TSH. Obraz jest charakterystyczny dla Pani podstawowego schorzenia - czyli choroby Hashimoto w fazie niedoczynności.

W związku z tendencją do wyrównywania się poziomu hormonów tarczycy, istnieje prawdopodobieństwo, że poziom TSH również ulegnie unormowaniu przy aktualnym dawkowaniu leku na niedoczynność. Tak czy inaczej, po porodzie powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem endokrynologiem w celu oceny funkcji tarczycy i ewentualnej modyfikacji leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.