Interpretacja wyników hormonów - PCOS?

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy w interpretacji wyników, co prawda w czwartek idę do lekarza, ale chciałabym zaczerpnąć jeszcze jednej opinii - Państwa Specjalistów. Moje wyniki w 4 dniu cyklu: estradiol: 33,8, LH: 9,57, FSH: 5,54, prolaktyna: 10,2, testosteron: 134. Dodam tylko, że na USG już kilka miesięcy temu lekarz zauważył po 10 cyst na każdym... Mam 22 lata, 182 cm wzrostu i ważę 94 kg, w październiku 2009 ostawiłam tabletki antykoncepcyjne (brałam je 16 miesięcy). Przed braniem ważyłam ponad 10 kg mniej. Jak wygląda leczenie PCOS? Staramy się o dziecko. Na początek powinnam schudnąć i co dalej? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Katarzyna W.
22 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie podała Pani niestety jednostek oraz zakresów norm, jakie podane są na wydruku z laboratorium. Utrudnia to znacznie interpretację. Wydaje się, że Pani wyniki nie odbiegają znacząco od normy. PCOS nie rozpoznaje się jednak jedynie na podstawie badań krwi, tak więc nawet jeśli lekarz nie stwierdzi znaczących odchyleń w tym zakresie, może zdiagnozować zespół. W przebiegu PCOS występuje nierzadko przewlekły brak owulacji — czynnik uniemożliwiający zajście w ciążę. Leczenie polega na farmakologicznej stymulacji owulacji lub na laparoskopowej elektrokoagulacji jajników (polega to na przerwaniu zgrubiałej osłonki, która powstaje na tych narządach uniemożliwiając uwolnienie komórki jajowej). Nierzadko zdarzają się jednak spontaniczne zajścia w ciążę bez leczenia. Pani młody wiek dobrze rokuje co do szans na koncepcję — gorzej, gdyby mając tego typu zaburzenia hormonalne rozpoczęła Pani starania np. dopiero po 30. roku życia. Tymczasem Pani lekarz dobierze metodę leczenia odpowiednią do Pani objawów.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!