Interpretacja wyników hormonów tarczycy w 25. tygodniu ciąży

Witam, jestem w 25tyg ciąży, od 2 miesiecy muszę przyjmować letrox 50. Wczoraj powtorzyłam badania i ths norma, ft4 lekko obnizone ale atpo ujemny! Oznaczenie przeciwcial mialo okreslic czy moja niedoczynnosc tarczycy jest wrodzona (poj 7ml) i bede sie musiala leczyc do konca zycia lub czy nieprawidlowosc jest spowodowana ciążą. Nie wiem jak interpretowac wynik a do wizyty lekarza jeszcze duzo czasu-POMOCY!

Lek. Tomasz Budlewski

Występowanie niedoczynności tarczycy w czasie ciąży wiąże się z koniecznością przyjmowania hormonów tarczycy. Po zakończeniu ciąży być może będzie konieczność powtórzenia badań a być może także biopsja tarczycy.

Magdalena StusiĹska

Jeżeli TSH jest w normie, a FT4 najprawdopodobniej unormuje się za jakiś czas- zapewne przyjmuje Pani właściwą dawkę hormonów lub będzie ją trzeba nieco zwiększyć- należy to ustalić indywidualnie z lekarzem. Przeciwciała antytpo świadczą o chorobach autoimmunologicznych tarczycy- tak więc mała tarczyca nie wynika z tej choroby i być może to ciąża spowodowała jej niedoczynność (ze względu na większe zapotrzebowanie na hormony). Więcej informacji udzieli Pani lekarz prowadzący.

chciałbym, żeby Pani nie pisała, że coś jest w normie ,tylko podała wyniki. W ciąży normy są inne i prawdopodobnie po porodzie leki zostaną odstawione.