Interpretacja wyników krwi 30-letniej kobiety

Witam, mam prośbę o interpretację wyników oraz poradę, do jakiego lekarza się udać. Od jakiegoś czasu (wiem, że od 2 mies. na pewno) mam ciągłe stany podgorączkowe, od 36,8 do 37,2, i łatwo się męczę. Oto moje ostatnie wyniki krwi: WBC 5,6, NEUT 3,49, LYMPH 1,24, MONO 0,68, EO 0,17, BASO 0,02, NEUT% 62,4, LYMPH% 22,1, MONO% 12,1, PODWYŻSZONE EO% 3,0, BASO% 0,4, RBC 3,71, HGB 10,5, OBNIŻONE HCT 33,8%, MCV 91,1, MCH 28,3, MCHC 31,1, RDW-SD 43,5, RDW-CV 13,5%, PLT 201, PDW 18,6, PODWYŻSZONE MPV 13,1, PODWYŻSZONE P-LCR 51,0%, PODWYŻSZONE PCT 0,26%, CRP 0,6 MG/DL; elekrtolity: Na 140 mmol/l, K 4,6 mmol/l, kreat 0,82 mg/dl, mocznik 30,0 mg/dl. 2 tygodnie temu miałam usunięty wyrostek robaczkowy, ale nie był to ostry stan zapalny, ale nie w najlepszym stanie, jak się wyraził lekarz. Podczas badania, naciskanie i puszczanie brzucha, bardzo bolał, tj. przy puszczaniu. W badaniu usg w zatoce Douglasa było niedużo płynu. Miałam też badanie ginekologiczne - OK (chociaż jakiś czas temu miałam stan zapalny, ale brałam lek dopochwowo). Stan podgorączkowy mam nadal, mimo że przyjmuję teraz antybiotyk i lek przeciwzapalny, ponieważ bolały mnie węzły chłonne w prawej pachwinie. Obecnie badanie usg dobre. Ciśnienie mam dobre - 110/70, ale puls trochę za wysoki - od 95 do 120, nawet w stanie spoczynku, rzadko niższy. Mam kamienie szczawianowe, obecnie 2 w prawej nerce, ale nie bolą, są w kielichach górnych, w lewej nerce OK. Rok temu miałam rozkruszane, obecnie nie mam. Mam też hemoroidy. Martwi mnie bardzo ten stan podgorączkowy. Lekarz rodzinny zinterpretował wyniki jako jakąś chorobę odzwierzęcą i mam skierowanie do takiej poradni. Czy mam udać się jak najszybciej również do hematologa lub onkologa? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki przedstawione przez Panią nie są specyficzne dla danej choroby. Zauważalna jest niedokrwistość normocytowa normochromiczna oraz nieznaczna monocytemia. Stany podgorączkowe długo utrzymujące się mogą mieć wiele przyczyn, dlatego też diagnostyka będzie długa i skomplikowana.

Rozumiem, że z badań obrazowych miała Pani wykonane do tej pory usg jamy brzusznej i usg ginekologiczne. Sugerowałbym wykonanie dodatkowo badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Decyzja co do skierowania do specjalisty, leży po stronie lekarza rodzinnego/internisty. Tylko on może Panią zbadać i zebrać odpowiedni wywiad. Według tego podejrzewa on u Pani chorobę odzwierzęcą, dlatego dostała Pani skierowanie do poradni chorób zakaźnych i pasożytniczych. Być może to jest dobra droga. Wizyta u onkologa lub hematologa jest w tym momencie nie potrzebna. Należy się uzbroić w cierpliwość, trzeba będzie wykonać zapewne dużo badań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.