Interpretacja wyników morfologii 7-miesięcznego synka

Leukocyty 12,3 tys./ul - ten wynik mnie bardzo martwi, bo jest chyba podwyższony, erytrocyty 4,33 mln/ul, hemoglobina 11,3 g/dl, hematokryt 33,50%, MCV 77 fl, MCH 26,10 pg, MCHC 33,7 g/dl, PŁYTKI KRWI 485 tys./ul, limfocyty % 64%, inne (Eo, Bazo, Mono)% 10%, neutrofile % 26%, limfocyty 7,9 tys./ul, inne (Eo, Bazo, Mono)1,2 tys./ul, neutrofile 3,20 tys./ul, RDW-CV 13, PDW 9, MPV 8,62, P-LCR 15. Rozmaz krwi met. Schilinga: GRAN. PAŁECZKOWATE 3, GRAN. SEGMENTOWANE 29, GRAN. KWASOCHŁONNE 3, LIMOFOCYTY 61, MONOCYTY 4, OB 6, ŻELAZO 70. Dodam, że synek jest pogodny i chętny do zabawy. Podstawą do badania jest brak apetytu, ale głównie na mleko. Bardzo dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leukocyty są w normie dla tego wieku (prawidłowa wartość to 9-15 tys./ul). Natomiast nieznacznie podwyższona jest ilość płytek krwi (norma do 400-450 tys./ul). Może to świadczyć o obecności stanu zapalnego lub niedoborze żelaza.

Wyniki morfologii i OB raczej wykluczają proces zapalny. Natomiast wartość MCH (średnia zawartość hemoglobiny w krwince) jest nieco obniżona, a ilość żelaza graniczna, a nawet obniżona według niektórych norm (różne laboratoria przyjmują inne wartości prawidłowe).

Niedokrwistość z niedoboru żelaza występuje dość często u niemowląt powyżej 6 miesiąca życia.

Jednak najlepiej zinterpretować badanie będzie mógł lekarz, który je zlecił, ponieważ zna dobrze dziecko i wyniki będzie mógł odnieść indywidualnie do niego.

Niestety nie sprecyzowała Pani, o jakie mleko chodzi. Według europejskich wytycznych mleko krowie powinno się wprowadzić do diety dziecka dopiero po ukończeniu 12 miesiąca życia. Ma ono trochę inny skład niż pokarm kobiecy (m.in. dużo więcej sodu). Nie dotyczy to innych produktów mlecznych, które można podawać już od 8 miesiąca życia.

Jeżeli jednak synek nie chce jeść Pani pokarmu, rzeczywiście należy poszukać przyczyny obniżonego apetytu.

Ponieważ jednak jest pogodny i chętny do zabawy, wygląda na to, że nic mu nie dolega. Należy obserwować, czy rozwija się prawidłowo i równomiernie. Najlepszym sposobem jest obserwacja siatek centylowych (znajduja się na końcu książeczki zdrowia dziecka). Nanosi się na nie wagę i wzrost dziecka w danym wieku. Niepokojące są spadki w kanałach centylowych (np. na 10 centyl, jeżeli do tej pory rozwijał się 50 centyl).