Interpretacja wyników morfologii krwi u trzydziestolatka

Dzień dobry! Proszę o poradę/interpretację wyników morfologii krwi. Porównując ostatnie wyniki badań z badaniami z lat poprzednich (wykonuję je profilaktycznie, bez wskazania od lekarza), zauważyłem niepokojącą mnie prawidłowość - mianowicie utrzymujący się od kilku lat niski poziom neutrocytów (ilościowy - nie procentowy). Zaniepokoiło mnie to tym bardziej, że ostatnio ich poziom jest najniższy spośród wszystkich badań. Parametry pozostałych składników krwi pozostają w normie, ew. nieprawidłowości w składzie procentowym są pochodną małej liczby neutrocytów.

Poniżej przedstawiam wyniki badań w ujęciu chronologicznym: ________Data badania: 24 lipca 2008:________ WBC - 5,40 tys/uL RBC - 5,46 mln/uL HGB - 16,4 g/dL NEUT - 2,18 tys/uL 40,4 % LYMPH - 2,56 tys/uL 47,4 % MONO - 0,59 tys/uL 10,9 % EO - 0,06 tys/uL 1,1 % ________

Data badania: 20 maja 2009:________ WBC - 6,17 tys/uL RBC - 5,40 mln/uL HGB - 16,4 g/dL NEUT - 2,52 tys/uL 40,9 % LYMPH - 2,95 tys/uL 47,8 % MONO - 0,62 tys/uL 10,0 % EO - 0,07 tys/uL 1,1 % ________

Data badania: 16 lipca 2009:________ WBC - 6,08 tys/uL RBC - 5,30 mln/uL HGB - 15,9 g/dL NEUT - 2,60 tys/uL 42,7 % LYMPH - 2,77 tys/uL 45,6 % MONO - 0,64 tys/uL 10,5 % EO - 0,06 tys/uL 1,0 % ________

Data badania: 17 luty 2010:________ WBC - 5,50 tys/uL RBC - 5,23 mln/uL HGB - 16,0 g/dL NEUT - 2,12 tys/uL 38,5 % LYMPH - 2,80 tys/uL 50,9 % MONO - 0,51 tys/uL 9,3 % EO - 0,06 tys/uL 1,1 % ________

Data badania: 19 stycznia 2012:________ WBC - 5,18 tys/uL RBC - 5,12 mln/uL HGB - 15,7 g/dL NEUT - 1,89 tys/uL 36,4 % LYMPH - 2,64 tys/uL 51,0 % MONO - 0,57 tys/uL 11,0 % EO - 0,07 tys/uL 1,4 %

Niestety nie posiadam wyników badań wcześniejszych. Jestem 30-letnim mężczyzną, w dobrej kondycji fizycznej, mam siedzącą pracę, jednak utrzymuję aktywność fiz. (regularne biegi, jazda rowerem i inne ćwicz.). Waga w normie (74 kg/172 cm) - stabilna. Nie jestem szczególnie podatny na typowe sezonowe dolegliwości (katar, przeziębienie, grypa). Myślę jednak, że warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.

1. Od kilku lat miewam ataki pokrzywki, pojawiają się w odstępach wielomiesięcznych, mają różne nasilenie - pierwszy w listopadzie 2007 ograniczał się do wewn. strony dłoni. Kolejny nastąpił niespełna 2 lata później (wrzesień 2009) trwał ok. 3 mies. do całkowitego wyleczenia, miał znacznie większe nasilenie - dermatolog nie ustalił przyczyny. Ostatnio większy atak pokrzywki trwał od końca października do 2 dekady grudnia 2011 r. - leczony Telfastem 180, Zyx-em i kremem Novate. Pomiędzy ostatnimi dwoma atakami, jak również do dzisiaj, sporadycznie pojawiają się niewielkie plamki na dłoniach, które wiążę z pokrzywką (co świadczy o stałej obecności czynnika ją wywołującego) - czy może to mieć jakiś związek z małą liczbą neutrocytów (obniżona odporność?).

2. Od kilku lat miewam niewielkie problemy jelitowe (m.in częste gazy, dyskomfort w jamie brzusznej, kolki) - lekarz gastroenterolog po wywiadzie skłaniał się ku zespołowi jelita drażliwego, zaniechałem dalszych badań w tym kierunku, gdyż problem nie jest szczególnie dokuczliwy - czy dyskomfort, kolki, uczucie lekkiego ucisku po lewej stronie brzucha, czasami pod łukiem żebrowym lub nawet w kierunki pleców może sugerować powiększenie śledziony co mogłoby być powiązane z niską liczbą neutrocytów?

3. Mam skłonność do obfitego (większego niż u większości ludzi) pocenia się przy wysiłku podczas upałów - podobny problem ma mój Tata - to chyba dziedziczne.

4. Jak sugeruje obszerność niniejszego opisu - mam chyba problem z lekką hipochondrią. :) Czy stres (umiarkowany - nie jestem wariatem :)) związany z troską o zdrowie własne i najbliższych, powiązany ze stresem w pracy (wcześniej wskutek jej braku) może mieć wpływ na takie wyniki badań? Poza tym nie zauważyłem uchwytnych zaburzeń (gorączka, męczliwość, zmiany wagi etc.), nie znam też przypadków białaczek czy innych chorób układu krwiotwórczego w rodzinie. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Witam!

W przedstawionych przez Pana wynikach, jak Pan zauważył większość parametrów jest w normie. Drobne przesunięcia w rozkładzie białokrwinkowym dotyczą dość niskiej bezwzględnej liczby neutrofilów oraz przesunięcia w rozkładzie procentowym (zwykle u osób dorosłych w rozmazie dominują neutrofile, mniej jest limfocytów. Niestety nie podał Pan norm laboratoryjnych - jest to o tyle istotne, że wartości norm są ustalane w zależności od laboratorium, używanych metod, odczynników itp.
Przedstawione wyniki morfologii nie muszą świadczyć o występowaniu żadnej patologii, ponieważ rozkład procentowy białych krwinek może być indywidualnie dostosowany do warunków środowiskowych. W przypadku zwiększonej ilości limfocytów, przy obniżonym poziomie neutrofilów można by myśleć o występowaniu infekcji wirusowej, być może przewlekłej - biorąc pod uwagę podobny obraz przez kilka lat z rzędu. Biorąc pod uwagę, że nie odczuwa Pan żadnych dolegliwości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynik ten jest wariantem normy.
Jeżeli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości, pojawią się niepokojące objawy - warto udać się do lekarza rodzinnego i oszacować celowość dalszej diagnostyki. W chwili obecnej może Pan powtórzyć wynik morfologii, ewentualnie na zlecenie lekarza rodzinnego zrobić więcej badań podstawowych.

Pozdrawiam serdecznie!